×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom w Krakowie

Nowoczesny dom w Krakowie

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 23 lis 2015 09:11
Zaktualizowano: 23 lis 2015 09:44

Dom Edge swój charakter zawdzięcza lokalnej anomalii – działkę położoną na zboczu z widokiem na wzgórza otaczające Kraków przecina 8-metrowa wapienna skarpa. To pozostałość po kamieniołomie, który się tu niegdyś znajdował.

Dom Edge swój charakter zawdzięcza lokalnej anomalii – działkę położoną na zboczu z widokiem na wzgórza otaczające Kraków przecina 8-metrowa wapienna skarpa. To pozostałość po kamieniołomie, który się tu niegdyś znajdował. Skalna krawędź dzieli działkę na dwa poziomy. Architekci postanowili połączyć je – zbudowali dom na środku. Budynek spina dwie rozdzielone skarpą części działki i w pełni wykorzystywał ich atuty. Wyzwaniem przy tak postawionym zadaniu były planistyczne obostrzenia – domy w całej okolicy muszą mieść dwuspadowy dach z okapami i z nachyleniem połaci minimum 37 stopni.

Finalnie postawiono na prostopadłościenną bryłę, którą ustawiono na górnej części działki, ale z mocnym wysięgiem poza krawędź skarpy. Następnie poddano kubaturę sile grawitacji – niejako pozwolono jej przechylić się w dół i zjechać po skarpie. Tak uzyskano efekt „przewróconego pudełka”. Ściany boczne przekrzywionego prostopadłościanu formują w ten sposób wymagane połacie dwuspadowego dachu. Zarazem bryle nadano wyraz jakby zatrzymano ją w momencie opadania ze skarpy, dzięki temu uzyskano zakładany efekt spotęgowania dramatyczności naturalnego pęknięcia terenu.

Idea spójności pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem miesza się z autonomicznym designem wielu pomieszczeń. Głównym założeniem projektu pracowni Mobius Architekci było stworzenie wnętrza pozostającego w stałym kontakcie z otaczającą naturą. W przewadze występuje kolor biały i naturalne orzechowe drewno. Nawiązanie do skalnego urwiska stanowi naturalny łupek o bogatej teksturze i zróżnicowanej kolorystyce. Pojawia się w przestrzeniach będących w stałym kontakcie z wodą, czyli w łazienkach i na basenie. Wnętrze domu w głównej, otwartej dla gości części z salonem i z kuchnią przypomina formy małej architektury z drewna.

Projekt: Przemek Olczyk Mobius Architekci
Data realizacji: 2013
Lokalizacja: Kraków
Powierzchnia użytkowa: 860 m²

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także