Najlepsze Domy
Nowoczesny dom na „Dzikim Zachodzie”. Tak urządzają w USA

Nowoczesny dom na „Dzikim Zachodzie”. Tak urządzają w USA

Piękny dom, położony w okolicach Seattle w USA, został zaprojektowany nowocześnie, ale z poszanowaniem otaczającej przyrody i tradycji architektonicznych, charakterystycznych dla amerykańskich rancz na Dzikim Zachodzie.

Piękny dom, położony w okolicach Seattle w USA, został zaprojektowany nowocześnie, ale z poszanowaniem otaczającej przyrody i tradycji architektonicznych, charakterystycznych dla amerykańskich rancz na Dzikim Zachodzie.

Na terenie rancza o powierzchni blisko 600 hektarów powstało 12 domów jednorodzinnych. Jeden z nich, już wykończony i urządzony, jest urokliwie położony na skraju doliny. Powierzchnia działki, na której go wybudowano jest imponująca – wynosi prawie 2,5 ha.

Kamień i drewno

Dom jest niezwykle subtelnie wkomponowany w otoczenie. Z dna doliny rzeki wcale nie widać zabudowań, dyskretnie „ukrywają” się za drzewami i nierównościami lekko górzystego terenu.

Sylwetka domu, jak również otaczających go zabudowań gospodarczych, utrzymana jest w podobnej stylistyce. Nieco „złamane” formy architektoniczne kompleksu budynków składają się kompozycyjnie w całość. Murłaty w konstrukcji dachu wysunięte poza połacie i mocno wyeksponowane elementy konstrukcji drewnianej to charakterystyczne elementy tego domu. Wykończenie drewnem i kamieniem nawiązuje do natury i jest swoistą „wariacją” na temat wykorzystania tych klasycznych materiałów budowlanych w nowoczesnym projekcie.

Dach wykończono stalową dachówką, pokrytą powłoką zabezpieczającą. Ten typ wykończenia dachu nawiązuje do tradycji krycia stodół w tym regionie. Patynowane płotki przeciwśniegowe będą nadawały niezwykłego charakteru. Z czasem, pod wpływem utleniania upodobnią się do lekko rdzawych, wyblakłych dachów budynków rolniczych. Na elewacji dominuje drewno, w części cokołowej kamień naturalny. Niezwykłą ozdobą domu są podcienie. Ich konstrukcja, nieco siermiężna, doskonale koresponduje z naturalnym, surowym otoczeniem.

Klasyczne materiały w nowoczesnym wnętrzu

Centralne miejsce we wnętrzu zajmuje salon, z którego rozchodzą się korytarze prowadzące do poszczególnych skrzydeł domu, gdzie zaprojektowano sypialnie. Na wszystkich sufitach w domu wykorzystano sosnowe deski w wersji szczotkowanej. Z kolei podłogi i szafki wykonano z białego dębu. Na szczególną uwagę zasługują odrestaurowane dębowe drzwi.

Pomimo wykorzystania bardzo tradycyjnych materiałów, wnętrze urządzone jest w bardzo nowoczesnym stylu. Niskie zawieszenie stropu nad pomieszczeniami i wyeksponowane „surowe kratownice” narzucają tu ton i są jednym z głównych elementów dekoracyjnych.

Południowa część domu jest wyposażona w dużą ilość ogromnych przeszkleń. Otwiera dom na gród i dobrze doświetla wnętrze.

 

Projekt: Tim Stone, Kelly & Stone Architekci
Generalny wykonawca: Budowa Fox
Zdjęcia: Tim Stone
Źródło: Kelly & Stone Architekci

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA