Najlepsze Domy
Nowoczesne i ekologiczne. Który z nich zostanie najlepszym domem w Polsce?

Nowoczesne i ekologiczne. Który z nich zostanie najlepszym domem w Polsce?

Wśród wielu zgłoszeń do konkursu 4 Buildings Awards warto zwrócić uwagę na ciekawe, bliskie idei zrównoważonego rozwoju projekty domów. Przedstawiamy nominowanych w kategorii Projekty - budynek jednorodzinny. Który z nich zwycięży w plebiscycie towarzyszącym 4 Buildings 2019?

Konkurs 4 Buildings Awards 2019 wkroczył w kolejną fazę. Przedstawiamy TOP 5 w kategorii Projekty budynek mieszkalny/budynek jednorodzinny i zapraszamy do głosowania, które potrwa do 25 października 2019 roku. >>>ZAGŁOSUJ TUTAJ<<<

Dom polny. Projekt: pracownia 81waw.pl

Nieruchomość usytuowana jest w centrum malowniczego pola. Stąd pomysł na to, by frontowa część zabudowy została obłożona kamieniem polnym w taki sposób, aby dom jak najbardziej wtopił się w otoczenie, a jednocześnie został oddzielony od ulicy. Dzięki zastosowaniu kamienia polnego dom stał się częścią naturalnego krajobrazu - nie atakuje go agresywną formą, ale staje się jego idealnym dopełnieniem.

Sam budynek składa się z dwóch brył - pierwsza została obłożona kamieniem polnym, natomiast drugą stanowi biały, parterowy pawilon. Obie tworzą dzięki temu jeden wyjątkowy dom. Kamienna część skrywa pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w białej zaś zlokalizowana jest część dzienna i pokoje. Budynek mieszkalny, od strony wejścia został zasłonięty przez bryłę garażu, którą pokrywa zieleń oraz przez długie kamienne mury, znajdujące się po obu jego stronach. Pozwala to mieszkańcom na dodatkowy komfort prywatności.

Główne wejście jest schowane i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Taki zabieg był możliwy dzięki zastosowaniu kamiennych murków, które „wyrastają” z ziemi po obu stronach budynku i oddzielają strefę wjazdową domu od otoczenia. Murki, oprócz dopełniania kształtu budynku, osłaniają strefę wejściową od wiatru, który na polach potrafi dać się we znaki i wiać z każdego kierunku

Dom Termos. Projekt: pracownia xystudio

To w pełni pasywny dom, wykonany ze styropianu w tech. Izodom 2000. Stan surowy domu inwestor wykonał samodzielnie ze styropianowych kształtek układanych jak klocki lego. Budynek otwiera się na wewnętrzne dwukondygnacyjne, zielone patio, które pełni funkcję letniego pokoju. Elewacje zostały wykończone naturalnymi materiałami: betonem, drewnem i dopełnione zielenią pnącą. Za kilka lat będzie zieloną kostką z elementami betonu, drewna i szkła.

Dom Termos jest przykładem uzyskania ciekawej, przestrzennej architektury przy zastosowaniu technologii niosącej duże ograniczenia polegające głównie na użyciu systemowych rozwiązań z bloczków styropianowych. Użyte materiały i technologia zapewniają wysoki poziom energooszczędności. Dom posiada wiele energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań takich jak pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe i sufitowe, wentylację z rekuperacją i chłodzeniem, system domu inteligentnego oraz dachy ekstensywne z mat rozchodnikowych.

Glass House. Projekt: pracownia Beton House

Dom jednorodzinny o powierzchni 340 m2, zlokalizowany na przedmieściach Katowic, o monolitycznej, żelbetowej konstrukcji. Kaskadowo spływająca kubatura budynku, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości, a nawet lewitacji. Dom okala sztuczna rzeka, która, zaprojektowana dwupoziomowo,dodatkowo dostarcza efektów specjalnych w postaci szumu wodospadu. Bezpośrednie sąsiedztwo lasu było pretekstem do zaprojektowania szklanej elewacji, przez którą las zagląda do wnętrza. Strefę wejścia rozświetla świetlik w dachu, który przełamuje dwupoziomowość bryły. Zamierzeniem autora było w pełni wykorzystać urok działki i zaprojektować dom tak, aby mieszkańcy czuli się przez cały rok jak na wakacjach.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!