Najlepsze Domy
Nowoczesne domy. Zobacz 6 przykładów z Polski

Nowoczesne domy. Zobacz 6 przykładów z Polski

Nowoczesna architektura coraz śmielej wkracza w polski krajobraz domów jednorodzinnych. Przedstawiamy kilka przykładów, które mogą stać się inspiracją dla wszystkich tych, którzy poszukują współczesnych rozwiązań.

1. Dom w miejscowości Kamienica Polska

Układ funkcjonalny domu został podzielony na strefy. Pod dachem pierwszym znajduje się przestrzenna, dwupoziomowa strefa dzienna z antresolą otwartą na salon. Na antresoli mieści się biblioteka natomiast w dwupoziomowej strefie dziennej przestronny salon z miejscem na fortepian, jadalnia oraz kuchnia. Na parterze znajduje się również strefa wejściowa oraz gospodarcza, strefa pracy zlokalizowana centralnym miejscu jest elastyczna i może być regulowana jej wielkość, za nią znajduje się wyciszona strefa rodziców, a jeszcze dalej przestrzeń rekreacyjna - pokój gier i na samym końcu, wyciszony akustycznie pokój perkusisty. Piętro domu mieszczące strefę dzieci zostało przekryte drugim dachem i bezpośrednio przylega do górnego tarasu dostępnego również z antresoli strefy dziennej. Cały układ przestrzenny oparty na planie litery L kreuje intymną, wyciszoną przestrzeń tarasu i ogrodu przyległego do strefy dziennej, strefy pracy i rekreacji.

2. FIL House

FIL House to budynek, który rozszerza się ku zachodowi, w kierunku ogrodu dopełniającego najszerszą salonową strefę domu. Kształt budynku to przede wszystkim pochodna małej działki, o nietypowych proporcjach. Reszta podyktowana była oczekiwaniami inwestora.
Najbardziej charakterystycznym elementem domu jest jego dach, podzielony wzdłuż dłuższej osi na dwie sekcje: zamknięty, ciemny blok południowy i wyższy, jasnoszary blok północny. Kontynuacja wyższego dachu pokrywa taras od strony zachodniej. Zagranie różnymi wysokościami i odmiennymi kolorami pozwoliło wywołać wrażenie dwóch przecinających się brył. Prosta geometria brył w których wyrzeźbiona jest kubatura budynku jest bardzo czytelna. Aby uzyskać tą czytelność zastosowano ramy konstrukcyjne tam, gdzie bryły zostały wycięte.

3. Dom B

Parterowa willa o zróżnicowanej bryle, która została zaprojektowana w oparciu o wyraźne wytyczne inwestora: bryła częściowo zróżnicowana, tworząca oryginalną kompozycję. Zaproponowano architekturę oszczędną w wyrazie, o prostych elewacjach z dachem płaskim. Od frontu domu zaprojektowano dwustanowiskowy garaż. Od strony ogrodu znajduje się zadaszony taras z mocno wysuniętym dachem, co daje miejsce do odpoczynku przez cały rok. Rozległy dach chroni wnętrza przed deszczem oraz światłem słonecznym.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!