×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesne domy. Zobacz 6 przykładów z Polski

Nowoczesne domy. Zobacz 6 przykładów z Polski

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 08 maj 2018 10:34
Zaktualizowano: 08 maj 2018 11:27

Nowoczesna architektura coraz śmielej wkracza w polski krajobraz domów jednorodzinnych. Przedstawiamy kilka przykładów, które mogą stać się inspiracją dla wszystkich tych, którzy poszukują współczesnych rozwiązań.

1. Dom w miejscowości Kamienica Polska

Układ funkcjonalny domu został podzielony na strefy. Pod dachem pierwszym znajduje się przestrzenna, dwupoziomowa strefa dzienna z antresolą otwartą na salon. Na antresoli mieści się biblioteka natomiast w dwupoziomowej strefie dziennej przestronny salon z miejscem na fortepian, jadalnia oraz kuchnia. Na parterze znajduje się również strefa wejściowa oraz gospodarcza, strefa pracy zlokalizowana centralnym miejscu jest elastyczna i może być regulowana jej wielkość, za nią znajduje się wyciszona strefa rodziców, a jeszcze dalej przestrzeń rekreacyjna - pokój gier i na samym końcu, wyciszony akustycznie pokój perkusisty. Piętro domu mieszczące strefę dzieci zostało przekryte drugim dachem i bezpośrednio przylega do górnego tarasu dostępnego również z antresoli strefy dziennej. Cały układ przestrzenny oparty na planie litery L kreuje intymną, wyciszoną przestrzeń tarasu i ogrodu przyległego do strefy dziennej, strefy pracy i rekreacji.

2. FIL House

FIL House to budynek, który rozszerza się ku zachodowi, w kierunku ogrodu dopełniającego najszerszą salonową strefę domu. Kształt budynku to przede wszystkim pochodna małej działki, o nietypowych proporcjach. Reszta podyktowana była oczekiwaniami inwestora.
Najbardziej charakterystycznym elementem domu jest jego dach, podzielony wzdłuż dłuższej osi na dwie sekcje: zamknięty, ciemny blok południowy i wyższy, jasnoszary blok północny. Kontynuacja wyższego dachu pokrywa taras od strony zachodniej. Zagranie różnymi wysokościami i odmiennymi kolorami pozwoliło wywołać wrażenie dwóch przecinających się brył. Prosta geometria brył w których wyrzeźbiona jest kubatura budynku jest bardzo czytelna. Aby uzyskać tą czytelność zastosowano ramy konstrukcyjne tam, gdzie bryły zostały wycięte.

3. Dom B

Parterowa willa o zróżnicowanej bryle, która została zaprojektowana w oparciu o wyraźne wytyczne inwestora: bryła częściowo zróżnicowana, tworząca oryginalną kompozycję. Zaproponowano architekturę oszczędną w wyrazie, o prostych elewacjach z dachem płaskim. Od frontu domu zaprojektowano dwustanowiskowy garaż. Od strony ogrodu znajduje się zadaszony taras z mocno wysuniętym dachem, co daje miejsce do odpoczynku przez cały rok. Rozległy dach chroni wnętrza przed deszczem oraz światłem słonecznym.

4. Dom Optymalny

Dom optymalny jest kreacją na miarę marzeń, w których świat zewnętrzny łączy się z ciepłem i wygodą domowego ogniska. Kameralne osiedle powstaje na otoczonym zielenią terenie, w niedalekim sąsiedztwie miejsc, które codziennie będą odwiedzać jego mieszkańcy, takich jak szkoła podstawowa, sklep czy stacja kolejowa. Czyni go to zatem idealnym miejscem dla doświadczania inspirującej codzienności.
Założeniem projektu cenionego architekta było stworzenie oszczędnego w utrzymaniu, ekologicznego budynku o ponadczasowej formie i bezkonkurencyjnej wygodzie mieszkania. W celu pełnej realizacji tej koncepcji inwestor zaprosił do współpracy wiodących producentów materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz pionierów nowych technologii.

5. Dom przypominający w formie stodołę

Zespół Studio BB architekci zaprojektował dom w formie przypominający stodołę. Przyjęto oszczędną, konsekwentną formę - jeden dach dwuspadowy kryje wszystkie funkcje domu. Wyjątek stanowi salon - naturalna przerwa w podłużnym układzie: powiększony do pełnej wysokości, aż po dach, daje niezwykłe wrażenie przestrzeni.

6. Smart House

Smart House to zwarty, nowoczesny budynek o minimalistycznej formie architektonicznej, który został wyposażony w liczne systemy inteligentnego sterowania. Horyzontalna bryła budynku, posadowiona na styku dwóch przestrzeni – otwartej polany i młodego lasu mieszanego, rozgranicza działkę na strefę dojścia: północno-wschodnią, oraz strefę dzienną: południowo-zachodnią.

Czytaj także: Energooszczędny, skromny dom. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także