×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesne domy. Zobacz 15 ciekawych projektów z polskich pracowni

Nowoczesne domy. Zobacz 15 ciekawych projektów z polskich pracowni

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 03 lip 2015 11:18
Zaktualizowano: 07 lip 2015 08:24

Nowocześni inwestorzy poszukują obiektów o ciekawej bryle i nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Prostota bryły i odwaga w kolorystyce, którą charakteryzują się nowoczesne domy to swoista alternatywa dla budynków typu dworkowego.

Nowocześni inwestorzy poszukują obiektów o ciekawej bryle i nowatorskich rozwiązaniach konstrukcyjnych. Prostota bryły i odwaga w kolorystyce, którą charakteryzują się nowoczesne domy to swoista alternatywa dla budynków typu dworkowego.

Pod prąd?

Domy nowoczesne to najczęściej idealne połączenie funkcjonalności, piękna i wyjątkowego wyglądu. Inwestorzy poszukujący niebanalnego projektu cenią sobie zastosowanie nowoczesnych instalacji, pozwalających na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Architektura, podążając za prądami kulturowymi, również ulega przemianom. Nie wszyscy chcą już podążać za modą – poszukują wyjątkowego miejsca do życia. Coraz częściej inwestorzy podczas wyboru projektu kierują się bardzo indywidualnymi upodobaniami i nastrojami.

Zobacz także: Dom o wielu twarzach. Niezwykły projekt z Krakowa

Projekty domów nowoczesnych przeżywają swój rozkwit. Charakteryzują się rozmachem i futurystycznym stylem. Często rezygnuje się w nich z tradycyjnego, ukośnego dachu. Architekci proponują tu nowoczesne rozwiązania w postaci dużych przeszkleń, elementów ze stali, asymetrycznych, prostych linii budynku. W tego typu projektach domów niemalże standardem są liczne tarasy i pomieszczenia dodatkowe typu pralnia, sauna, garderoby, a nawet basen.

Styl życia

Współczesne domy to znacznie więcej niż tylko miejsce zamieszkania. Domy nowoczesne to sposób ekspresji siebie i swojego stylu, więc tak, jak ludzie – są bardziej i mniej awangardowe. W odniesieniu do domów jednorodzinnych słowo „nowoczesny” może mieć wiele znaczeń. W powszechnym rozumieniu jest to dom o prostej, czystej bryle pozbawionej historycznych ozdobników, o niewielkim nachyleniu dachu, z dużymi oknami.

Zapewne nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż pierwowzory takich domów powstawały w Europie, w tym również w Polsce w latach 20. i 30. XX wieku w czasach modernizmu. Były to piękne budynki, ale niestety ten styl został nam obrzydzony w latach 60. i 70., kiedy bardzo nieudolnie próbowano go naśladować, czego efektem były słynne „słupki”.

Inteligentne instalacje

Aktualnym trendem jest także stosowanie energooszczędnych rozwiązań – kolektorów, pomp ciepła, wentylacji z rekuperacją czy informatycznych systemów sterowania domem. Wśród projektów domów nowoczesnych można znaleźć również bardziej stonowane wersje, przypominające styl tradycyjny, z nowoczesnymi akcentami.

Nowoczesność to nie tylko stylistyka samej bryły domu, ale również funkcjonalność i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, materiałowe i instalacyjne. O ile w segmencie stosowanych materiałów wznoszeniowych i pokryć dachowych od lat stosowane są te same technologie, to swoista rewolucja nastąpiła w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej, materiałów stosowanych do termo- i hydroizolacji, jak również nowoczesnych systemów grzewczych. Coraz częściej ogrzewanie domu jest oparte o wykorzystanie energii pochodzącej z ziemi (pompy ciepła) lub energii słonecznej. Ponadto, funkcjonalne i energooszczędne okazuje się zastosowanie sytemu „inteligentnego domu”, który jest dopełnieniem nowoczesności.

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także