×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesne domy we Wrocławiu. Niezwykła forma

Nowoczesne domy we Wrocławiu. Niezwykła forma

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 02 marz 2016 09:18
Zaktualizowano: 02 marz 2016 11:34

Budownictwo jednorodzinne nie musi być nudne. Można się o tym przekonać oglądając niesamowitą realizację z Wrocławia. Na zaniedbanej przez lata działce powstała ciekawa zabudowa, obok której nie można przejść obojętnie.

Budownictwo jednorodzinne nie musi być nudne. Można się o tym przekonać oglądając niesamowitą realizację z Wrocławia. Na zaniedbanej przez lata działce powstała ciekawa zabudowa, obok której nie można przejść obojętnie.

MikMak zlokalizowany jest w południowej części Wrocławia na osiedlu Klecina. Działka leży w bezpośrednim sąsiedztwie parku, obok rzeki Ślęzy. Okolica, choć malownicza, przez dziesięciolecia była zaniedbana i nieatrakcyjna ze względu na działającą tu do końca lat 90-tych cukrownię i istniejące koszary Armii Radzieckiej. Obecnie stanowi świetną lokalizację dla budownictwa mieszkaniowego.

Projektanci z pracowni Fabryka Projektowa ARC2 założyli sobie, że szeregówki położone blisko ich pracowni będą ich architektoniczną wizytówką.

Chcieliśmy stworzyć zamkniętą kompozycyjnie całość, posiadającą początek, rozwinięcie i zakończenie, obiekt spójny architektonicznie i niepodatny na niekontrolowane przeróbki. MikMak wyrasta z ziemi, rozwija się ekspresyjną linią dachu łączącego się z elewacjami i ponownie wbija w grunt. W efekcie, poprzez zróżnicowane formy, każdy segment w szeregu staje się niepowtarzalny - opowiadają autorzy projektu: Mariusz Szlachcic, Renata Gajer i Robert Budny.

Ciekawa bryła
Powstałą bryłę przecięto wąskimi szczelinami, oddzielając od siebie trzy zasadnicze części zespołu i niemal zupełnie niezależny pierwszy segment. Uporządkowanie dynamicznej formy zapewnia jednolita kolorystyka, a monochromatyczna bryła budynku mocno odcina się od tła - ściany parku, która o każdej porze roku nabiera innych barw.

Łącznikiem całości jest jednolita okładzina elewacji i dachu z patynowanej blachy tytanowo-cynkowej w kolorze szaro-niebieskim. Ściany zewnętrzne zostały wykonane w systemie elewacji wentylowanych z okładziną z blachy.

Konstrukcja dachu stanowi złożony układ wielospadkowy, odmienny w każdym segmencie. W pierwszym segmencie zaprojektowano żelbetową konstrukcję zadaszenia, natomiast w pozostałych drewniane ramy, oparte na ścianach żelbetowych.

Wszystkie segmenty połączone zostały podziemną drogą prowadzącą do indywidualnych boksów garażowych, pod każdym segmentem znajdzie się boks parkingowy na dwa auta, co pozwoli zredukować samochodowy tłok na miejscach postojowych przed budynkiem.

Na dachu podziemnej drogi dojazdowej zaprojektowano prywatne tarasy użytkowe wykończone deskami drewnianymi, oraz wydzielonymi do zazielenienia częściami pod taras typu „zielony dach”.

Czytelny podział
Wewnątrz został zachowany tradycyjny podział domu na 3 strefy: dzienną, nocną i gospodarczą, utrzymujący zbliżone powierzchnie poszczególnych części. W poziomie parteru przewidziano kuchnie, wc, oraz pokoje dzienne z widokiem w kierunku południowo-wschodnim, czyli na park i rzekę. Na piętrach ulokowano sypialnie, garderoby i łazienki. W czterech segmentach trzecia kondygnacja stanowi użytkowe poddasze z pokojem i łazienką. W pozostałych przypadkach poddasze jest nieużytkowe, mieści urządzenia techniczne do obsługi segmentu.

W kondygnacji podziemnej oprócz garażu znajduje się pomieszczenie pralni i kotłowni oraz śluza łącząca mieszkanie z podziemnym boksem garażowym.

Metraż środkowych segmentów wyniesie od 106 do 160 m² każdy (+ ok. 60 m² piwnicy i garażu). Segmenty skrajne są większe - największy wraz z częścią podziemną osiąga 289 m².

Opis i zdjęcia: Fabryka Projektowa ARC2, Wrocław
Funkcja: Osiedle mieszkaniowe jednorodzinne
Lokalizacja: Wrocław, ul. Międzygórska
Inwestor: Fabryka Projektowa ARC2, Wrocław
Projekt: Fabryka Projektowa ARC2; Mariusz Szlachcic, Renata Gajer, Robert Budny
Powierzchnia całkowita: 5.019,76 m²
Rok powstania projektu: 2010
Budowa: 2011-2013 r.
Liczba segmentów mieszkalnych: 16

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także