×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Najlepsze projekty 2015 roku. Zobacz 20 wyjątkowych domów

Najlepsze projekty 2015 roku. Zobacz 20 wyjątkowych domów

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 05 sty 2016 11:10
Zaktualizowano: 07 sty 2016 08:24

Jakie projekty domów wybierali najczęściej Polacy w minionym roku? Tradycyjne czy nowoczesne. Przygotowaliśmy subiektywne podsumowanie i galerię zdjęć obrazującą ubiegłoroczne trendy.

Jakie projekty domów wybierali najczęściej Polacy w minionym roku? Tradycyjne czy nowoczesne. Przygotowaliśmy subiektywne podsumowanie i galerię zdjęć obrazującą ubiegłoroczne trendy. 

Tradycyjna bryła i wykończenie

Większość inwestorów wybierało domy o tradycyjnej formie – z dwuspadowym dachem. Wśród projektów dominowały domy z poddaszem użytkowym. Wynikało to najczęściej z planów zagospodarowania i przestrzennego, które zazwyczaj narzucają konkretną formę bryły. Ponadto, w domu z dwiema kondygnacjami łatwo podzielić przestrzeń użytkową na ogólnodostępną (na ogół na parterze) i prywatną (na poddaszu).

Wśród materiałów do wykończenia elewacji zdecydowanie dominują tynki – w klasycznych barwach – bielach i beżach. Coraz częściej są jednak połączone z elementami drewna, płytami elewacyjnymi, klinkierem czy szkłem.

Rośnie też popularność dużych przeszkleń, stosowanych zwykle na elewacji ogrodowej. Wynika to nie tylko z mody i względów estetycznych, ale również z dużego postępu w technologii produkcji okien. Wysokiej jakości energooszczędne szyby pozwalają stosować okna o dużych powierzchniach bez obawy o nadmierne straty ciepła zimą.

Czas na nowoczesność

Domy nowoczesne to najczęściej idealne połączenie funkcjonalności, piękna i wyjątkowego wyglądu. Inwestorzy poszukujący niebanalnego projektu cenią też sobie zastosowanie nowoczesnych instalacji, pozwalających na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Wzrasta popularność domów z płaskimi dachami, jak również budynków piętrowych.

Jednak w minionym roku, nowoczesności wybranego projektu inwestorzy poszukiwali częściej w rozkładzie pomieszczeń, ich przestronności i funkcjonalności oraz obniżeniu kosztów eksploatacji, niż w wyszukanej, niekonwencjonalnej formie architektury. Wydaje się, że to dobra droga do poprawienia jakości i uporządkowania budownictwa domów jednorodzinnych na naszych terenach.

Nowoczesne instalacje

Niezależnie od wybranej stylistyki domu coraz częściej poszukiwano projektów z nowoczesnymi instalacjami grzewczymi i wentylacyjnymi. Pompa ciepła czy wentylacja z rekuperacją, jak również kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne nie były już „kaprysem”, ale stały się przedmiotem zainteresowania inwestorów, którzy chcą budować ekologicznie i oszczędnie.

Coraz częściej stosuje się inteligentne systemy zarządzania domem, które umożliwiają zintegrowane sterowanie instalacją grzewczą, urządzeniami typu RTV, AGD oraz oświetleniem.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także