×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Miejski dom na drzewie

Miejski dom na drzewie

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 22 maj 2015 11:47
Zaktualizowano: 22 maj 2015 13:47

W Berlinie powstał interesujący dom na drzewie (Urban Treehouse), który jest pomyślany jako eksperyment i zarazem projekt badawczy dla nowego typu budownictwa i mieszkalnictwa zgodnego z naturą.

W Berlinie powstał interesujący dom na drzewie (Urban Treehouse), który jest pomyślany jako eksperyment i zarazem projekt badawczy dla nowego typu budownictwa i mieszkalnictwa zgodnego z naturą.

Domy na drzewie nieodłącznie kojarzą się z sielskim otoczeniem. Architekci i pomysłodawcy, przewrotnie i na przekór wszystkiemu, postanowili zaprojektować i wybudować dwa domki na drzewie w przestrzeni miejskiej. Domy mają służyć jako oaza spokoju i wypoczynku oraz inspirować studentów i inne osoby zainteresowane architekturą.

dom na drzewie (10).jpg
dom na drzewie (10).jpg

Berlin, z ciekawą tkanką miejską, stał się doskonałym miejscem na realizację tego nietypowego projektu. Właśnie w tym mieście można znaleźć wiele alternatywnych projektów, które często mając niewielkie budżety, zajmują nisze w mieście. Pomysłodawcy chcieli też wnieść wkład do tradycji kultury architektonicznej stolicy Niemiec.

dom na drzewie (12).jpg
dom na drzewie (12).jpg

Od pomysłu do realizacji
Dzielnica Zehlendorf charakteryzuje się nieco burżuazyjnymi budynkami mieszkalnymi z większymi nieruchomościami i ogrodami. Nie znajdziemy tutaj wielu wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych, w przeciwieństwie do znacznej ilości innych części Berlina.

Szczególną cechą tego miejsca, jest jego wyjątkowa lokalizacja. Granicząc z lasem, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pięknych jezior Krumme Lanke i Schlachtensee. Fakt, że ziemia ta nie została zabudowana wcześniej, to z całą pewnością łut szczęścia. Zadaniem domów na drzewie było wykorzystanie stosunkowo niewielkiej ilości ziemi. Tak więc, zwyczajowy wymóg wykorzystania działki co do ostatniego wolnego metra kwadratowego, nie ma tu zastosowania. Jednak zachowanie populacji drzew w ogrodzie, na nieruchomości liczącej 650 m², było podstawowym problemem deweloperów realizujących projekt.

dom na drzewie (8).jpg
dom na drzewie (8).jpg

 

W efekcie powstały dwie sześcienne bryły, każda licząca po 21 m² powierzchni użytkowej. Oba budynki wznoszą się na czterometrowej podstawie i są wyposażone w zakrytą zewnętrzną powierzchnię o jednakowej wysokości oraz dolny taras na wysokości 2,6 m. Na jednym z domków na drzewie średni poziom i obie kondygnacje schodów są obsługiwane przez elastyczne zawieszenia z dębu. Instalacja budynku, obwody zasilania i miejsca do przechowywania narzędzi ogrodowych oraz odpadów znajdują się w bazie, która jest wyłożona listwami modrzewiowymi.

Technologia budowy
Konstrukcja nośna, która wspiera i jednocześnie obramowuje, składa się z ocynkowanych kształtowników stalowych. Stałe prefabrykowane pięciowarstwowe panele świerkowe są zastosowane w ścianach, suficie i podłodze. Atutem tej konstrukcji jest jej struktura i ekologiczne zalety. Stałe cząstki drewna mają wysoką jakość izolacyjną, oddychają, mają też wysoką pojemność cieplną i dają się szybko i łatwo zamontować. Tylna wentylowana fasada składa się z aluminiowych paneli kompozytowych. W zależności od kąta padania światła, może to spowodować żywą grę kolorów na zewnętrznej części budynków.

dom na drzewie (4).jpg
dom na drzewie (4).jpg

Co się kryje w środku?
Wnętrze zapewnia wszystko, czego tylko można potrzebować: łazienkę z prysznicem, świetliste wnętrza z aneksem kuchennym i wygodne łóżko, a także piękne akcesoria domowe. Panele ścienne i sufitowe z drewna świerkowego zostały pozostawione w ich naturalnym stanie.
Miejskie domy na drzewie to nie tylko architektura to filozofia życia, to miejsca, które zachwycają, zapraszając do zabawy i refleksji, a co więcej, pozwalają patrzeć na rzeczy obiektywnie i zmieniać perspektywę. Zaprezentowane dwa domki na drzewie znajdują się dokładnie w przejściu z miasta do wsi, a tym samym połączyły oba światy – tętniący życiem Berlin z regenerującą siły scenerią.

Domek można wynająć w cenie 2.374 euro za miesiąc.

Archtekt: baumraum
Lokalizacja: dzielnica Zehlendorf, Berlin, Niemcy
Powierzchnia: 34 m²
Termin realizacji: 2014
Zdjęcia: Laura Fiorio

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także