Najlepsze Domy
Mały, tani dom prefabrykowany

Mały, tani dom prefabrykowany

Im mniejszy dom tym tańszy w budowie, im mniej skomplikowana bryła budynku i dachu tym koszty budowy są mniejsze. Modulo to dom tani w budowie, ale również w użytkowaniu.

Od początku przyświecał nam cel aby stworzyć projekt domu, który można wybudować szybko i tanio zachowując wszystkie parametry domu energooszczędnego. Tak powstał projekt Modulo House.

Modulo House to mały i tani w budowie oraz eksploatacji dom o wymiarach 7,1 m na 4,9 m (35 m2 zabudowy) o wysokości kalenicy 7,5 m. Powierzchnia użytkowa parteru z antresolą wynosi 42,8 m2, z czego 4,4 m2 to łazienka, 22,8 m2 to salon z aneksem kuchennym i 2,3 m2 to hol. Wysokość sufitu wynosi 2,65 m. Powierzchnia użytkowa może się zwiększyć nawet do 56 m2 po zabudowie całego poddasza. Przy rozbudowie domu do wersji v_3 powierzchnia użytkowa może zwiększyć się aż dwukrotnie.

Konstrukcja Modulo House oparta jest na technologi szkieletowej i wykonana jest z drewna. Składa się ze ścian konstrukcyjnych o grubości 20 cm wzmocnionych płytą osb. Ściany ocieplone są wełną mineralną i pokryte folią ochronną. Elewacja wykończona jest z jednej strony blachą, z drugiej drewnem.

Zobacz także: Nowoczesny dom z minimalistycznymi wnętrzami.

Tak niewielka przestrzeń wymaga pewnych kompromisów ale daje też dużo możliwości. Wnętrze jest najważniejszym elementem i sercem projektu. Bryła zewnętrzna, jej wymiar i kształt jest wynikiem projektu wnętrza. Nie ma tu miejsca na rozrzutność, wszystko jest na swoim miejscu i tam gdzie być powinno. To zaleta małych przestrzeni, że jest w nich to co niezbędne.

We wnętrzu dominuje ciepłe, jasne drewno oraz jasne sufity i fronty szaf w tym samym kolorze. Ściany wewnętrzne wykończone są płytami ze sklejki. Zabudowa kuchni, szaf i szafek wykonana jest z płyt osb, sklejki i mdf. Kontrast stanowią grafitowe ramy okien oraz meble i dodatki w tym samym lub szarym kolorze.

Ogrzewanie i wentylacja

Do ogrzewania budynku jak również ciepłej wody użytkowej została użyta powietrzna pompa ciepła. W budynku ze względu na celowy brak kominów zaprojektowana została wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, które służy zarówno do oczyszczania jak i ogrzewania lub chłodzenia powietrza.

Dach i elewacja

Dach to prosta dwuspadowa konstrukcja ocieplona i zabezpieczona folią ochronną. Pokrycie dachu wykonane jest z blachy na rąbek stojący. Również część ścian pokryte zostały tą samą blachą aby obniżyć koszt wykończenia elewacji. Ściany dwóch elewacji szczytowych wykończone zostały deską elewacyjną. Kolorystyka ogranicza się głównie do jasnego drewna i kontrastujących szarych elementów dachu i stolarki.

Powierzchnia zabudowy: 35 m2
Minimalne wymiary działki: 13,1 x 13 m (170,3 m2)
Wymiary budynku: 7,1 x 4,9 m
Wysokość budynku: 7,5 m
Kąt nachylenia dachu: 40°
Powierzchnia dachu: 46,1 m2
Ogrzewanie: Pompa ciepła
Wentylacja: Mechaniczna

Więcej o budowie domów będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada w Katowicach. Zapraszamy.

 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!