×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Małe domy. 30 najlepszych projektów 2015 roku

Małe domy. 30 najlepszych projektów 2015 roku

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 02 lut 2016 11:13
Zaktualizowano: 03 lut 2016 08:50

Dom o powierzchni do 140 metrów kwadratowych jest przede wszystkim tani w budowie i oszczędny w utrzymaniu. Ponadto świetnie wpisze się w niewielką działkę miejską, jak również niewielką parcelę letniskową.

Dom o powierzchni do 140 metrów kwadratowych jest przede wszystkim tani w budowie i oszczędny w utrzymaniu. Ponadto świetnie wpisze się w niewielką działkę miejską, jak również niewielką parcelę letniskową.

Polacy coraz częściej decydują się na budowę lub zakup małego domu, który stanowi poważną konkurencję dla mieszkania w bloku. Zwykle można skorzystać przy tym z programów dopłat, np. mieszkanie dla Młodych (domy o metrażu do 100 m2).

Atrakcyjny i funkcjonalny

Mały dom nie oznacza budynku zbyt małego, takiego w którym będziemy odczuwali wszechobecną ciasnotę i brak wygody. Warto jednak podkreślić, że często poziom komfortu przez nas odczuwanego jest nie tyle związany z metrażem budynku co z aranżacją przestrzeni.

Zobacz także: Mały dom. Zobacz ciekawy, 80-metrowy projekt

Kierując się prostymi wskazówkami architektów i przy odrobinie wyobraźni przestrzeń w małym domu można zorganizować w taki sposób, że nie tylko stanie się on funkcjonalny, ale będzie sprawiał wrażenie większego niż jest w rzeczywistości.

Jak urządzić mały dom?

Istnieje kilka podstawowych zasad, których przestrzeganie powiększy przestrzeń wewnątrz niewielkiego domu.

Przede wszystkim oszczędnie planujmy wszystkie ciągi komunikacyjne. Liczne korytarze i klatki schodowe zabierają cenną przestrzeń. W przypadku schodów możemy się pokusić o takie, które będą wychodzić bezpośrednio na salon, bez konieczności zamykania ich w klatce schodowej. Oprócz uzyskania dodatkowych metrów i wrażenia przestronności w domu, takie rozwiązanie jest także atrakcyjne wizualnie.

Szanujmy przestrzeń i wykorzystujmy ją wszędzie gdzie się da. Możemy na przykład zagospodarować wolne miejsce nad garażem i urządzić tam pokój gościnny.

Zobacz także: Najlepsze projekty 2015 roku. Zobacz 20 wyjątkowych domów

W domach parterowych możemy zaadaptować strych na poddasze mieszkalne lub całkowicie z niego zrezygnować odsłaniając więźbę i urządzając wysoki, przestronny salon z antresolą, która stanie się kącikiem sypialnym lub pokojem rekreacyjnym.

Starajmy się zagospodarować wszelkie niewielkie przestrzenie, pozornie niczemu nie służące. Przykładowo, miejsce pod schodami zlokalizowanymi przy ścianie możemy wykorzystać na niewielki schowek gospodarczy lub zlokalizować tam dodatkowe półki na książki, tym samym umożliwiając, np. montaż mniejszego regału w salonie.

Popularne otwarte przestrzenie to doskonałe rozwiązanie na optyczne powiększenie wnętrza. Pozbywamy się wówczas nie tylko dodatkowych metrów zabieranych przez ścianę, która oddzielałaby kuchnię od salonu, ale tak zaaranżowane wnętrze sprawia wrażenie przestronniejszego.

Inną wizualną „sztuczką” jest zastosowanie dużej ilości przeszkleń, które zapewnią naturalnie rozświetlą wnętrze i otworzą dom na ogród.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także