REKLAMA
Najlepsze Domy
Kiedy najlepiej zacząć budowę domu?

Kiedy najlepiej zacząć budowę domu?

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Wiele osób podejmujących trud postawienia własnego domu, jako porę rozpoczęcia prac wybiera jesień. Ponadto przyjęło się, że to właśnie jesienią taniej nabyć można wszelkie niezbędne materiały. Dzięki sprawnej ekipie i sprzyjającej pogodzie często z łatwością udaje się osiągnąć tzw. stan surowy otwarty. Jeżeli nie decydujemy się na wstawianie okien przed zimą, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie murów i stropów przed mrozami.

Każdy, kto przynajmniej raz decydował się na budowę domu, wie z jakimi formalnościami wiąże się taka inwestycja. Podstawę stanowi uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero po otrzymaniu stosownej zgody możliwe jest wejście ekipy budowlanej na działkę. Kwestię sporną stanowi pora roku. Wielu inwestorów upiera się, że najlepszym momentem do podjęcia prac jest wiosna, ale czy na pewno? 

Zamknąć stan surowy

Zamykanie stanu surowego polega m.in. na wstawieniu okien, drzwi oraz bramy garażowej. Często praktykowane jest także murowanie ścian działowych. Prawidłowo osadzona stolarka umożliwia prowadzenie dalszych prac wykończeniowych wewnątrz po warunkiem zapewnienia stałego ogrzewania oraz oświetlenia. W momencie, gdy decydujemy się na prace wykończeniowe późną jesienią bądź zimą temperatura w pomieszczeniach powinna oscylować na poziomie minimum 15˚C, a wilgotność nie przekraczać 70%. Należy pamiętać, że każdy spadek temperatury może nie tylko spowolnić, ale niekiedy także zatrzymać cały proces wiązania zapraw, dlatego właśnie szczelne okna to podstawa. Wszyscy ci, którzy prace wykończeniowe pozostawiają na wiosnę zadbać muszą o odpowiednie zabezpieczenie domu. Przewody wentylacyjne powinny być drożne, a okna pozbawione nawiewników rozszczelnione. Dzięki temu unikniemy zawilgocenia ścian.

Czas na okna

Niewiele osób wie, że wczesna jesień to najlepszy czas na wymianę okien. Planując remont warto przeprowadzić prace tak, aby w chłodne zimowe dni można było cieszyć się nie tylko przytulnym ciepłem, ale także oszczędnościami. Energooszczędne okna, które szczelnie zabezpieczą nasze wnętrza są gwarantem zarówno komfortu, jak i niższych rachunków. Stolarka okienna to jeden z elementów na którym nie warto oszczędzać.

Solidne i drewniane okna wysokiej jakości, to doskonała inwestycja na długie lata, która realnie przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie - mówi ekspert marki Urzędowski.

Jak wybrać?

Dobór okien to kwestia indywidualna. Jest jednak kilka uniwersalnych szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim szukajmy produktów sprawdzonych. Według ostatnich badań prowadzonych przez Związek Pracodawców – Producentów dla Budownictwa, aż 30% kontrolowanych materiałów nie spełniało deklarowanych przez producenta parametrów. Jeżeli decydujemy się na okna do domu, podstawowym czynnikiem, który musimy wziąć pod uwagę jest izolacyjność termiczna. Izolacyjność określana jest przez współczynnik Uw. Informuje on m.in. o tym jakie straty ciepła wystąpią po zamontowaniu okna wewnątrz budynku. Im jest on niższy, tym więcej energii zachowamy wewnątrz.

Ciepło również w montażu

Technika osadzania okien zwana ciepłym montażem polega m.in. na układaniu trzech warstw uszczelnienia, z których każda przejawia inne właściwości. Warstwa zewnętrzna składa się z folii paroprzepuszczalnej i chroni przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wilgoć czy wiatr. Warstwa środkowa powstaje między ścianą a ościeżnicą przy użyciu materiałów termoizolacyjnych, takich jak pianka poliuretanowa. Ostatnią warstwą wewnętrzną jest folia paroszczelna. Chroni ona piankę przed wilgocią, która wydostaje się z wnętrza pomieszczenia.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!