×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak urządzić dom z poddaszem?

Jak urządzić dom z poddaszem?

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 21 sty 2015 11:18

Budowa domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym podyktowana jest najczęściej wielkością działki i charakterystycznym rozkładem pomieszczeń. Często bywa też bardziej ekonomiczna. Do wyboru dwukondygnacyjnego domu przekonuje również możliwość wyraźnego podziału lokum na część dzienną i nocną.

Budynek z piętrem lub poddaszem użytkowym korzystny jest na działkach niewielkich, ponieważ pozwala na wygospodarowanie większego ogrodu. Najczęściej bywa też jedynym możliwym rozwiązaniem dla posiadaczy wąskich parceli. Wbrew pozorom, na zalesionych działkach lub usytuowanych w gęstszej zabudowie miejskiej, budowa domu z dwiema kondygnacjami może być jedyną szansą na wpuszczenie odpowiedniej ilości światła dziennego do większości dziennych pomieszczeń.

Na dwóch poziomach
Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym lub piętrowych mają mniejszą powierzchnię zabudowy niż domy parterowe o identycznym metrażu, są więc częściej wybierane przez inwestorów posiadających mniejsze działki.

Ile to kosztuje?

Nie bez znaczenia jest też kalkulacja kosztów. Wbrew pozorom, budowa domu z dwiema kondygnacjami może okazać się porównywalna, a nawet tańsza, niż budynku o takiej samej powierzchni użytkowej, zlokalizowanej jedynie na parterze. Po pierwsze, ze względu na mniejszy obwód bryły domu, koszt wybudowania fundamentów na dogodnych warunkach glebowych, zmniejszy się nawet o 40%. Po drugie, powierzchnia dachu konstruowanego nad drugą, mniej rozłożystą kondygnacją domu piętrowego, czy tym bardziej tego z poddaszem użytkowym, jest dużo mniejsza, i dzięki temu można zaoszczędzić na więźbie dachowej, jak też materiale pokryciowym. Warto też mieć na uwadze mniej kosztowny rozkład instalacji. Domy z poddaszem i piętrowe posiadają zazwyczaj instalacje (wodne, grzewcze, elektryczne) charakteryzujące się prostym przebiegiem.


Jest jednak kilka elementów w konstrukcji i rozplanowaniu funkcji domu dwukondygnacyjnego, które nie występują w przypadku lokum parterowego. Większe wydatki w tym przypadku poniesiemy na droższe stropy o pełnej nośności lub skomplikowaną i wymagającą precyzji wykonania konstrukcję stropodachu (w przypadku projektów z dachami płaskimi). Dodatkowo, w domu piętrowym trzeba zaprojektować schody. Na każdej kondygnacji będzie trzeba także zrobić łazienkę,co wiąże się z droższym wykończeniem tego pomieszczenia.


Zmniejszona powierzchnia zabudowy domów dwukondygnacyjnych pozwoli też, nawet w wypadku niewielkiego metrażu działki, na wygospodarowanie ogrodu oraz miejsca do wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu dla dzieci i dorosłych.


Warto też wspomnieć, że jedną z większych zalet domów posiadających dwie kondygnacje, jest możliwość ich wykańczania etapami, w zależności od możliwości finansowych lub potrzeb powiększającej się rodziny.

Dobre strefy
Kolejną zaletą domów piętrowych i z poddaszem jest możliwość łatwiejszego podziału budynku na strefy – można je wyznaczyć zgodnie z przebiegiem kondygnacji, a więc na dole ulokować strefę dzienną, na górze nocną. Zdarzają się też projekty, w których ta rola jest odwracana – jak chociażby przy projektach salonów „rozciągniętych” na dwie kondygnacje, często z odkrytą konstrukcją więźby dachowej. W domach z poddaszem układ pomieszczeń jest przeważnie prosty i czytelny. Plusem jest także możliwość łatwiejszego doświetlenia pomieszczeń, jeśli pokoje dzienne czy gabinety przeznaczone do pracy, usytuuje się od najbardziej nasłonecznionej strony.


Domy dwukondygnacyjne nadają się doskonale do rozwiązań wielopokoleniowych – poszczególne poziomy naturalnie dzielą przestrzeń. Na kolejnych kondygnacjach można łatwo wygospodarować miejsce na kolejną łazienkę i kuchnię, tworząc tym samym oddzielne mieszkanie. Takie rozwiązanie zmniejsza koszty utrzymania. Klatka schodowa zajmuje jednak miejsce i trzeba liczyć się z niekiedy uciążliwymi wędrówkami po schodach, co ma znaczenie w wypadku małych dzieci i osób starszych.

Koszmarne „skosy”?
Niekiedy w budynkach z poddaszem utrapieniem stają się pomieszczenia ze skosami, trudne do zagospodarowania, wymagające nietypowej zabudowy meblowej – mogą okazać się w rezultacie drogie. Dodatkowo, nieprawidłowo zamontowane okna połaciowe mogą stać się zmorą i generować dodatkowe koszty, np. remontu w przypadku zalania oraz ogrzewania, gdy są nieprawidłowo zaizolowane. Tak być jednak nie musi. Jeśli zdecydujemy się na zakup wysokiej klasy okien dachowych i zatrudnienie ekipy dekarskiej ze stosowanym doświadczeniem, z pewnością unikniemy wspomnianych problemów.

Zobacz także: „Regipsy” receptą na wykończenie każdego wnętrza

Skosy mogą nam dać ciekawe i niesztampowe możliwości aranżacji pomieszczeń. Chociaż tu warto zainwestować i zlecić projekt architektowi wnętrz, który ekonomicznie i estetycznie zaprojektuje każdy metr naszych pomieszczeń na poddaszu.


Warto zaznaczyć, że obecnie domy piętrowe odzyskały swój dawny prestiż (po okresie zniechęcenia do nich w okresie lat osiemdziesiątych XX wieku). Tego typu dom wygląda bardziej reprezentacyjnie i okazale. Z powodzeniem może pełnić funkcję miejskiej willi.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także