×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Jak pracuje się w domu pasywnym. Wywiad z ekspertem

Jak pracuje się w domu pasywnym. Wywiad z ekspertem

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 25 lip 2016 13:38
Zaktualizowano: 26 lip 2016 11:04

W maju 2016 roku upłynęły dwa lata od otwarcia pierwszego w Polsce domu zbudowanego w technologii szkieletu drewnianego wg. wymogów dwóch standardów: Saint-Gobain Multi-Comfort oraz pasywnego Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej. To unikatowa okazja, aby po dwóch latach użytkowania ocenić jakość zastosowanych materiałów i rozwiązań. O tym, jak wygląda praca w pasywnym domu pokazowym w Stawigudzie, opowiada Joanna Peczyńska, mgr inż. w firmie Brawo Domy Pasywne.

Jak zagospodarowana została przestrzeń dwupoziomowego budynku?

Nasz dom został zaprojektowany, jako pokazowy dom jednorodzinny z funkcją biurową, co spowodowało powstanie pewnych pomieszczeń nietypowych dla budynku mieszkalnego. Założeniem było zagospodarowanie części wnętrz w taki sposób, aby każdy odwiedzający mógł poczuć klimat domowego ciepła, a jednocześnie odnieść się do powierzchni poszczególnych pomieszczeń i ich funkcjonalności. Przekształciliśmy jednak sypialnie na biura dla naszych projektantów.

Od razu po wejściu do budynku znajdujemy się w obszernym holu z dużymi przeszkleniami i schodami prowadzącymi na antresolę. Z holu możemy przejść bezpośrednio do salonu, kuchni i jadalni, które są ze sobą połączone i tworzą wspólną przestrzeń. Korytarzem możemy także udać się do pomieszczeń biurowych, łazienki, pralni, pomieszczenia technicznego oraz naszego dużego pomieszczenia magazynowego.

Na drugim poziomie budynku znajdują się również pomieszczenia biurowe, łazienka oraz sala konferencyjna. Dobrze rozwiązana komunikacja jest bardzo ważnym elementem domu, ponieważ każdy z użytkowników musi mieć możliwość szybkiego przedostania się z jednego pomieszczenia do innego. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ nie tylko my korzystamy z tej przestrzeni, ale także nasi Klienci. Czasem zdarza się, że oprowadzamy kilka osób w tym samym czasie.

Dom spełnia funkcję pokazową – czy cieszy się zainteresowaniem osób planujących budowę domu? Jakie kwestie i rozwiązania technologiczne najbardziej interesują gości?

Osoby odwiedzające nasze biuro często są zaskoczone jego wyglądem. Duże przeszklenia, nowoczesna bryła, brak kominów, brak grzejników, a jednak utrzymana stała temperatura powietrza – te elementy są zauważane na samym początku. Dopiero wtedy nasuwają się kolejne pytania o konstrukcję, instalacje, o materiały i przede wszystkim o czas potrzebny na realizację. Często pytani jesteśmy o to, jakie systemy są w budynku zastosowane, że nazywamy go pasywnym. Czy polega to na zastosowaniu: pompy ciepła, instalacji solarnej, inteligentnego sterowania instalacjami, wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji) czy też fotowoltaiki?

Niewiele osób jest świadomych tego, że to konstrukcja przegród z odpowiednio dobranymi warstwami jest tutaj najważniejsza. Odpowiednio dobrane rozwiązania materiałowe poszczególnych warstw, zwarta bryła budynku (minimalizacja strat ciepła), usytuowanie względem kierunków świata i dobór odpowiednio dużych przeszkleń (a więc zyski ze słońca) – to podstawa budownictwa energooszczędnego. Dopiero drugim elementem projektu są odnawialne źródła energii. Z biegiem czasu przybywa osób zainteresowanych budową domu z naszą firmą. Zauważyliśmy, że świadomość ludzi o budownictwie energooszczędnym wzrosła w stosunku do lat ubiegłych.

Jak pracuje się w domu wybudowanym w najlepszych standardach? Czy pracownicy odczuwają różnicę po przyjściu do pracy i w porównaniu z własnymi domami? Jakie aspekty z 7 komfortów są najwyżej oceniane?

Pracujemy w domu pasywnym już przeszło dwa lata. Tutaj spędzamy dużą część życia, więc komfort pracy jest dla nas bardzo ważny. Dobra akustyka oraz termika stoją na pierwszym miejscu. W domu pokazowym mamy biuro projektowe, w którym pracuje czasem nawet dziewięć osób. Stała temperatura pomieszczeń jest elementem sprzyjającym pracy, przede wszystkim zimą i latem, kiedy spotykamy się ze skrajnymi warunkami pogodowymi. Pompa ciepła w połączeniu z rekuperacją pomaga nam uzyskać ten efekt. Widujemy się tutaj także z naszymi Inwestorami i kontrahentami, spotkania trwają często wiele godzin, więc odpowiednie wygłuszenie strefy biurowej i ogólnodostępnej jest kwestią priorytetową. Odpowiednie warunki akustyczne uzyskaliśmy dzięki wykorzystaniu dedykowanych rozwiązań opracowanych przez firmy RIGIPS i ISOVER.

Jakie rozwiązania technologiczne zostały zastosowane w tej inwestycji?

Dach zaizolowany jest wełną mineralną ISOVER Super-Matao grubości 550 mm i współczynniku przewodzenia ciepła 0,033 W/mK. Współczynnik przenikania ciepła dla dachu wynosi U=0,059 W/m²K. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/ m²K. Do izolacji użyto płyty z wełny mineralnej 18 cm ISOVER Super-Vent Plus λ =0,031 W/Mk, na fasadzie zamontowano wełnę o gr. 26 cm ISOVER TF Profi λD=0,036 W/mK W oraz dodatkowo od wewnątrz 5 cm wełny mineralnej Aku-Płyta. Izolacja fundamentu – 35 cm styropianu EPS100, λ =0,031 W/mK. W ścianach została zamontowana stolarka okienna z profili Aluplast Ideal 8000 o wsp. Uf=0,7 W/m²K z pakietem trzyszybowym Glassolutions o Ug=0,5 W/(m²·K) i g=50% od strony północnej i wschodniej oraz Ug=0,6 W/(m²·K) i g=62% od południa. Okna wyposażone w ciepłą ramkę Swisspacer Ultimate o wsp. psi=0,03 W/mK.

Saint-Gobain Multi-Comfort zapewnia „maksymalny poziom komfortu przy zachowaniu korzystnego bilansu ekonomicznego”. Jak wygląda to w praktyce?

Dzięki odpowiedniemu usytuowaniu domu względem kierunków świata, zastosowaniu odpowiednich przeszkleń i wykorzystaniu materiałów najwyższej jakości nasz dom pokazowy uzyskał wskaźnik zapotrzebowania energii do ogrzewania na poziomie 14 kWh/(m²*a), co daje mu status domu pasywnego. Zużycie energii elektrycznej na ogrzanie ciepłej wody użytkowej oraz na ogrzewanie budynku przez cały rok wyniosło 2072 kWh, co wiązało się z kosztami na poziomie 1700 zł brutto.

Czy w czasie eksploatacji domu pojawiły się zjawiska lub kwestie, które Panią zaskoczyły? Jak sobie z nimi poradziliście?

Projekt domu pokazowego przemyślany został bardzo szczegółowo, aby z założenia nie dopuścić do zaskakujących sytuacji. Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz wysokiej izolacyjności przegród zewnętrznych, odczuwamy komfort termiczny wewnątrz budynku. Ponadto system zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych w postaci refleksoli napędzanych przez panele słoneczne oraz sterowanych czujnikami natężenia światła słonecznego daje nam możliwość regulowania ilości energii słonecznej, jaką chcemy wykorzystać. Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym o wydajności sięgającej COP=4,7 i mocy równiej 8 kW w przypadku budynku pasywnego wyeliminowała także konieczność korzystania z dodatkowych źródeł ciepła.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także