×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Jak optycznie powiększyć mały dom

Jak optycznie powiększyć mały dom

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 04 sty 2016 10:15
Zaktualizowano: 04 sty 2016 10:32

Aranżacja małego domu to nie lada wyzwanie. Chyba nikt nie lubi ciasnych pomieszczeń, w których każdy krok to niemal bieg z przeszkodami. Na dużych powierzchniach możemy pozwolić sobie na więcej. W przestronnych wnętrzach mamy pełną swobodę aranżacji. Nie oznacza to jednak, że w małym domu jesteśmy skazani na ciasnotę.

Aranżacja małego domu to nie lada wyzwanie. Chyba nikt nie lubi ciasnych pomieszczeń, w których każdy krok to niemal bieg z przeszkodami. Na dużych powierzchniach możemy pozwolić sobie na więcej. W przestronnych wnętrzach mamy pełną swobodę aranżacji. Nie oznacza to jednak, że w małym domu jesteśmy skazani na ciasnotę.

Bardzo często przytłaczające wrażenie powstaje w wyniku błędów popełnionych przy aranżacji wnętrz. I wcale nie chodzi o zatrudnianie projektanta. Istnieje kilka prostych zasad, które pozwolą nam "zaoszczędzić" miejsce i optycznie powiększyć małe mieszkanie. Oto kilkanaście z nich:

1. Często spotykanym błędem jest pomniejszanie istniejących wnętrz. Główną zasadą powinno być oszczędzanie powierzchni kosztem rezygnacji z niektórych pomieszczeń. Dodatkowe ściany zawsze zabierają cenne metry. Oczywiście nie mówimy tu o przydatnych (wręcz niezbędnych) pomieszczeń. O tym w punkcie 2.
2. Chęć posiadania okazałego salonu lub przestrzennej kuchni często prowadzi do rezygnacji z pomieszczeń gospodarczych lub dodatkowej łazienki. To kolejny błąd. Dodatkowa łazienka zapewnia wygodny dostęp dla odwiedzających nas gości, a także służy jasnemu podziałowi na strefy prywatną (z łazienką wyłącznie dla domowników) i dzienną. Z kolei pomieszczenia gospodarcze – choć zajmują miejsce – pozwolą utrzymać porządek w domu.
3. Aranżację małego domu ułatwią płytkie pomieszczenia o szerokim kształcie. Są nie tylko bardziej ustawne, ale i wydają się większe. Na ten aspekt warto zwrócić uwagę już na etapie projektu.
4. Żelazną zasadą dotyczącą planowania przestrzeni w małych domach jest jej wykorzystanie do maksimum. Przykładowo, niezagospodarowane wolne miejsce – np. nad garażem – może posłużyć za dodatkowy schowek na sprzęty domowe lub jako pokój gościnny albo gabinet.
5. Aby zyskać dodatkową przestrzeń można zaplanować open space'y łączące np. kuchnię z salonem. Złączone ze sobą pomieszczenia możemy umownie oddzielić akcentem w postaci fotela, lampy czy kwietnika.
6. Interesującym rozwiązaniem aranżacyjnym, zastępującym ciężkie i grube ściany są drzwi przesuwne – często stosowane na niewielkich przestrzeniach.
7. Sposobem na pozbycie się zbędnych ścian jest ograniczenie do minimum ciągów komunikacyjnych w postaci korytarzy i klatek schodowych. Nie tylko zajmują one miejsce, ale potęgują również wrażenie ciasnoty w małym domu. Dobrym pomysłem jest włączenie ich w przestrzeń dzienną. Pozbawione klatki schodowej, otwarte na salon, mogą stać się efektownym elementem aranżacyjnym wnętrza. Powstałą pod nimi przestrzeń możemy zagospodarować poprzez montaż kilku półek lub drzwi przesuwnych – tworząc niewielkie pomieszczenie gospodarcze lub garderobę.
8. Żaluzje i rolety zajmują mniej miejsca niż firany i ciężkie zasłony.
9. Lekkie i proste powinny być także meble w małych domach. Masywne ławy i kanapy nie tworzą zgranej kompozycji z niewielkim metrażem i mogą go dodatkowo pomniejszyć.

Kilka wizualnych sztuczek:
10. Przede wszystkim jasne kolory. Ściany pomalowane farbami w jasnych, pastelowych odcieniach odbijają światło i nadają wnętrzu wrażenia przestronności.
11. Zamiast tradycyjnej możemy zastosować specjalną farbę z optycznym rozjaśniaczem, odbijającym dwa razy więcej światła przy takim samym kolorze. Jasną kolorystyką kierujmy się także kupując zarówno meble, jak i akcesoria okienne.
12. Unikajmy ciemnych oraz intensywnych barw, które przyciągają wzrok, przez co optycznie zwężają przestrzeń.
13. Przyciągać wzrok i stwarzać wrażenie mniejszego wnętrza będą również wszelkie nadruki na ścianach, dlatego lepiej postawić na prostotę.
14. Lekkie i proste powinny być także meble w małych domach. Masywne ławy i kanapy nie tworzą zgranej kompozycji z niewielkim metrażem i mogą go dodatkowo pomniejszyć.
15. Jednym ze sposobów na wizualne powiększenie wnętrza za pomocą mebli są gładkie i lśniące powierzchnie, które działają na zasadzie luster. Tych też nie powinno zabraknąć w małym domu.
16. Najprostszym sposobem na powiększenie optyczne wnętrza jest pomalowanie ścian i sufitu tym samym kolorem.
17. Odpowiednie zestawienie barw o podobnych odcieniach pozwala również na manipulowanie kształtem pokoju. I tak – na przykład – wąskie i długie możemy optycznie poszerzyć malując przeciwległe ściany tym samym kolorem, a niskie pokoje wydadzą się wyższe jeżeli sufit oraz fragment ściany pod sufitem pomalujemy farbą o ton jaśniejszą.
18. Na odbiór wizualny wnętrz wpływ ma także podłoga. Zrezygnujmy z różnych posadzek w poszczególnych pomieszczeniach na rzecz jednego materiału w każdym pokoju. Jeżeli dodatkowo zrezygnujemy z progów w drzwiach, wrażenie większej powierzchni będzie jeszcze silniejsze.
19. W małych domach nie powinno się stosować dużych wzorzystych dywanów – lepszym rozwiązaniem jest niewielki dywanik, stanowiący akcent dekoracyjny.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także