Najlepsze Domy
Jak budują Polacy? Raport

Jak budują Polacy? Raport

W tegorocznej edycji „Raportu o budowie domów w Polsce” przedstawiamy podsumowanie 2017 roku. Fot. Shutterstock
W tegorocznej edycji „Raportu o budowie domów w Polsce” przedstawiamy podsumowanie 2017 roku. Fot. Shutterstock
W tegorocznej edycji „Raportu o budowie domów w Polsce” przedstawiamy podsumowanie 2017 roku. Wyniki badania przeprowadzonego na próbie 1082 respondentów zostały podzielone na dwie części. W pierwszej z nich  skupiamy się na kwestiach technologicznych związanych z budową i rozwiązaniach, które ankietowani zastosowali podczas budowy swojego wymarzonego domu. W części drugiej omówione zostały kwestie finansowe i organizacyjne związane między innymi z kosztami budowy, lokalizacją, w której dom powstał czy motywacjami, jakie towarzyszyły inwestorom przy podejmowaniu decyzji o budowie.

Wyniki najnowszego „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferteo.pl pokazują, że Polacy wciąż decydują się najchętniej na budowę domów w tradycyjnej technologii. Podobnie jak w 2016, najwięcej inwestorów budowało na działkach o powierzchni większej niż 10 arów, a powierzchnia użytkowa domu najczęściej przekraczała 125 m2. Systematycznie rośnie odsetek osób decydujących się na budowę według indywidualnego projektu.

Stałe trendy wciąż się bronią

Szósta edycja „Raportu o budowie domów w Polsce” pokazuje, jak pewne trendy związane z planowaniem i budową domu są mocno zakorzenione wśród inwestorów.

Od pierwszej edycji raportu obserwujemy zaufanie, jakie Polacy mają wobec tradycyjnych technologii. Budujemy przede wszystkim z cegły ceramicznej i bloczku komórkowego, jednocześnie popularność domów z drewna ugruntowała się również na stałym poziomie, wynoszącym w ostatnim czasie co roku około 10% – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Z kolei najpopularniejszym materiałem do pokrycia dachu była, podobnie jak przed rokiem, dachówka ceramiczna, na którą wskazała prawie połowa badanych (48%). Prawie co trzecia osoba (32%) wybrała blachę lub blachodachówkę, a 11% – dachówkę cementową.

Działka najczęściej do 20 arów, a dom ponad 126 m2

Ankietowani przez Oferteo.pl najczęściej budowali na działkach o powierzchni nieprzekraczającej 20 arów. W porównaniu do zeszłorocznej edycji raportu widać niewielki wzrost zainteresowania działkami liczącymi od 10,1 do 20 arów (38% wobec 35%), nieco mniejszą popularnością cieszyły się mniejsze działki: od 5,1 do 10 arów (32% wobec 37% w poprzednim roku) oraz o powierzchni do 5 arów (7% wobec 10% w poprzednim roku).

Analizując te wyniki, musimy pamiętać, że na fakt budowy domu na działce o określonej wielkości ma wpływ nie tylko sytuacja finansowa budującego i ceny na rynku, ale również prywatne uwarunkowania. Często zdarza się, że działka jest przekazywana jako darowizna od rodziny. Szczególnie dotyczy to sytuacji najmłodszych inwestorów – zwraca uwagę Karol Grygiel.

Najpopularniejszym metrażem domu w 2017 roku był przedział od 126 do 150 m2. Wskazało na niego 27% badanych. Dom co czwartego badanego miał powierzchnię między 151 a 200 m2, a prawie co piątego – od 101 do 125 m2.

Nieznacznie wzrósł odsetek osób budujących małe domy. Na powierzchnię do 100 m2 zdecydowało się 16% badanych (14% w poprzednim roku). Podobny wzrost, z 11% do 13% dotyczył największych domów, o powierzchni przekraczającej 200 m2.

Bez piwnicy, ale z garażem

Można już zdecydowanie stwierdzić, że piwnice odchodzą do lamusa. W ubiegłym roku zdecydowało się na nie jedynie 13% osób budujących dom (wobec 15% w roku 2016).

Koszty z tym związane znacząco podnoszą całościowe koszty inwestycji. Wyznaczenie powierzchni na pomieszczenia gospodarcze wydaje się inwestorom zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – mówi Karol Grygiel.

Większość ankietowanych decyduje się na wybudowanie domu z przylegającym garażem. Takie rozwiązanie zastosowało 64% z nich.

Gotowy projekt i parter z poddaszem

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!