REKLAMA
Najlepsze Domy
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Wybór między projektem indywidualnym a typowym można przyrównać do kupowania samochodu – jedni zdecydują się na tańszą wersję fabryczną dostępną od ręki, ale inni wolą odczekać i dopłacić, żeby wyjechać z salonu autem z bogatszym wyposażeniem, chromowanymi felgami i w ulubionym kolorze. Z projektem architektonicznym jest tak samo: indywidualne rozwiązania to większa satysfakcja, ale też wyższe koszty – o jakich kwotach mowa?

Wybór między projektem indywidualnym a typowym można przyrównać do kupowania samochodu – jedni zdecydują się na tańszą wersję fabryczną dostępną od ręki, ale inni wolą odczekać i dopłacić, żeby wyjechać z salonu autem z bogatszym wyposażeniem, chromowanymi felgami i w ulubionym kolorze. Z projektem architektonicznym jest tak samo: indywidualne rozwiązania to większa satysfakcja, ale też wyższe koszty – o jakich kwotach mowa?

Chcąc udzielić odpowiedzi na pytanie zadane w tytule, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest metraż domu – im będzie większy, tym wyższe koszty wchodzą w grę. Kolejny to stopień skomplikowania projektu, który zależy przede wszystkim od zaawansowania wyposażenia instalacyjnego. Mówiąc prościej, postawienie np. domu z basenem będzie droższe od budynku, który go nie posiada. W tej kategorii mieszczą się również wszelkiego rodzaju rozwiązania czyniące dom inteligentnym oraz energooszczędnym.

To na przykład pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i wiele innych rozwiązań dostępnych na rynku – mówi Łukasz Lewandowski z biura architektonicznego Struktura. – Cenę w oczywisty sposób podnosi też projekt ogrodzenia, ogrodu czy wnętrz, które bywają uzupełnieniem projektu zasadniczego. Wbrew obiegowej opinii, styl budowy domu nie ma kluczowego znaczenia dla wyceny projektu. Nieprawdą jest, że domy o nowoczesnej bryle zawsze są droższe od tradycyjnych. Ich konstrukcja może być prosta, dzięki czemu wycena nie wzrośnie – dodaje.

Zanim przystąpimy do szacowania kosztów, warto wiedzieć, co kryje się pod pojęciem indywidualnego projektu architektonicznego. W większości przypadków składa się on z trzech części: projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego.

Projekt koncepcyjny ma na celu przedstawienie inwestorowi pomysłu na budynek: pokazuje uproszczone rzuty wszystkich kondygnacji, przekroje przez budynek, rysunki elewacji z podaniem materiałów elewacyjnych, szkice perspektywiczne pokazujące go w ujęciu przestrzennym oraz, opcjonalnie, wizualizacje. Warto podkreślić że projekt koncepcyjny powstaje jako odpowiedź na indywidualne potrzeby konkretnego odbiorcy i w ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami tak, aby przyjęte rozwiązania spełniały wszystkie oczekiwania zainteresowanych. Jednym słowem projekt ma być jak garnitur skrojony na miarę – mówi Anna Misiura z biura architektonicznego Kabarowski Misiura Architekci.

Projekt budowlany jest to projekt sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, którego celem jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Zawartość projektu budowlanego jest określona przez „Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego”.

Projekt wykonawczy obejmuje szczegółowe projekty architektoniczny, konstrukcyjny oraz projekty instalacyjne wraz podaniem szczegółowych wymiarów, zastosowanych produktów, z rozrysowanymi kluczowymi detalami, zarówno architektonicznymi, jak i konstrukcyjnym – innymi słowy ze wszystkimi informacjami niezbędnymi do poprawnej realizacji budynku.

 • Zenon,

  Dobre projekty instalacji dopasowane również do projektów katalogowych przygotowuje biuro Eran z Gliwic. Doradzają w konkretnych doborach urządzeń, aby zminimalizować koszty i sprawić by insalacja była wydajna oraz przygotowują skrojone na miarę projekty sanitarne zarówno dla klientów indywidualnych jak i segmentu przemysłowego.
 • Marcin,

  20-40 tysięcy to dużo, ale projekt domu to jednak wykonuje 3-4 specjalistów po wyższych studiach z 3 letnią praktyką i zdanym egzaminem na uprawnienia, pracując nad rozwiązaniami wymyślonymi indywidualnie dla nas.
  A proszę sobie wyobrazić, że owe pół miliona złotych, zamiast przeznaczyć na budowę domu, ktoś postanawia wpłacić na fundusz akcyjny. I firma prowadząca ów fundusz oznajmia, że za zarządzanie (ogólne dla całości, a więc nie wykonując żadnej indywidualnej pracy dla nas!!!) będzie brała 4%, czyli 20 tysięcy złotych... - ROCZNIE!!! Jak Państwo skomentowaliby taki cennik?
 • Lorenhannah,

  Co to za ceny - 60 tys za projekt domu mieszkalnego !!!!!!!!!!!!! Rozboj w bialy dzien. W Poznaniu i okolicach cena prostego domu (mysle tu o nie skomplikowanej konstrukcji) , metraz w okolicy 120m2 zaczyna sie od 5-6 tys.
 • kalkulator,

  Prosty kalkulator do ściągnięcia ze strony www.kompago.eu . Bez logowania i podawania swoich danych. Oblicza koszt projektu na podstawie wytycznych SARP.
 • Piotr,

  Witam, ja zbudowałem duży dom (500m2) projektowany indywidualnie, ale z mnóstwem instalacji (w tym basen kryty w ramach budynku), skomplikowaną bryłą i z bardzo wysokimi wymaganiami (m.in. podpiwniczenie w mokrym terenie - architekci mieli więc znaleźć rozwiązanie). Projekt obejmował także wentylację mechaniczną w dwóch strefach (dom i część rekreacyjna osobno) etc. Projekt budowlany, wykonawczy z detalami i wymaganiami wraz z kosztorysem inwestorskim.
  Całkowity koszt projektu wraz z projektami branżowymi wyniósł w 2013r 58.000 zł + VAT.
 • Adam Slask,

  Proponuję zobaczyć takie oferty jak DanWood czy WOLF Haus. Proponują projekt od 5 tys. za dom.
 • liszman,

  zapytałem o koszt projektu szeregówki ( plomby) ok. 200 300m2. otrzymałem 2 oferty na 22tys. Był to jeden z portali pośredniczących w szukaniu zleceń. Tragedia!!!1 Bede szukał po biurach indywidualnie na miejscu w okolicach Legnicy.
 • wojtek,

  Ludzie, ile... 150-250zł/m2...???! To jakiś obłęd! Skąd te ceny? My zapłaciliśmy ok. 10kpln za indywidualny projekt domu ok. 270m2 (wraz z pow. garażu). Lokalizacja Warszawa. Inni architekci chcieli podobne kwoty.
 • Dawid,

  Podaje przyklad wycen ktore dostalem dla 60m2 domku z poddaszem uzytkowym z bala 35cm. Oprocz biura nr 4 wyceny sa za goly projekt bez latania po urzedasach. Parter- pokoj z kuchnia + Lazienka. Poddasze to jedna antresola bez scian drzwi itd. Prosta bryla jak cep. Realizacja projektu: Przesieka. Niedaleko Karpacza. Polska – Biuro 1 – Powinnismy sie zmiescic w 9 tys. Biuro 2 – 8 tys. Biuro 3 – zaoferowalo 12 tys. Biuro 4 - Pobili wszystkich 18 tys. Canada – Biuro 1 (bardzo dobra renoma) – 3500 Zl (po przeliczeniu) Z wszystkimi formalnosciami + zagospodarowanie dzialki, chociaz nie zdawali sobie sprawy w tym momencie ze chce budowac w Polsce. Biuro 2 – 3887 ZL. USA – 4000 ZL. Jak widac po cenach musimy zyc w kraju z ktorym jest cos nie tak skoro przecietny zjadacz chleba w Canadzie po tygodniu pracy moze sobie zafundowac taki projekt a przecietny Polak musi rok odkladac na rysunki budy z desek o powierzchni 60m2.
 • kardewicz,

  Najczęściej jest to kwestia wysoko indywidualna, a jeżeli ktoś szuka dobrego architekta to mogę śmiało polecić panią Terczyńską, która od kilku lat prowadzi swoją firmę Terczyńska Design - profesjonalizm w pełnym obliczu !
 • zmijak,

  Ja ..bie! Same trole reklamowe.
 • Elizka,

  Dobrym wyborem na zakup projektu budowlanego będzie stronka projektybudowlane.com.pl , można do nich zawsze przedzwonić i dopytać czy oferta jest aktualna i czy np możecie liczyć na rabaty
 • Arturo,

  bardzo mi się podoba porównanie do kupna samochodu. można kupić grata i łdować w niego kasę, bo byl tani. tak samo z projektami domów - można kupić z neta projekt i potem nastawić się na liczne poprawki. albo zaufać specjaliscie. usługi architekta nie są aż tak drogie jak nam się wydaje. nad budową mojego domu pieczę miała Iwona Terczyńska z Terczyńska Design. jestem pewien, ze gdyby nie ona to budowa trwała by o wiele dłużej i kosztowałaby o wiele wiecej nerwów. Najbardziej podobalo mi się to że obsłużyła mnie kompleksowo, nie odsylała do innych.
 • Bogue Scraper,

  Tola26 krótko mówiąc nie stać Cię na customa, moze lepszym rozwiązaniem będzie chiński junak. Koszt realizacji 180sqm domu to 0,5 mln pln. Architekt wycenił prace na poziomie 12% kosztów realizacji, pewnie za wszystkie fazy projektu, byc może rownież za działania okołoprojektowe. Cena jest wysoka ale racjonalna, pewnie można ją obniżyć do połowy, redukując zakres. Dodam, że pełen zakres prac architekta może sięgać 30% wartości obiektu.
 • Tola26,

  Chcielismy zaprojektowac Dom indywidualny z pokojami i pomieszczeniami nam potrzebnymi i spełniający nasze wymagania. Architekt nam policzył 60 tys.zl. Za sam projekt! Dom wielkości ok 180 m2! Dość spory, ale cena za projekt jest prawie taka sama cena jak za budowę tego domu w stanie surowym otwartym! Niestety musieliśmy zrezygnować cena jak z kosmosu!
 • Tola26,

  Chcielismy zaprojektowac Dom indywidualny z pokojami i pomieszczeniami nam potrzebnymi i spełniający nasze wymagania. Architekt nam policzył 60 tys.zl. Za sam projekt! Dom wielkości ok 180 m2! Dość spory, ale cena za projekt jest prawie taka sama cena jak za budowę tego domu w stanie surowym otwartym! Niestety musieliśmy zrezygnować cena jak z kosmosu!
 • Bartez,

  Czyli co, za projet domku o pow. 100 m.kw. miałbym zapłacić kilkanaście tysięcy złotych?
 • Bogue Scraper,

  Szanowni Państwo. nie ma czegoś takiego jak 150-250 pln/sqm. piszecie o wielu uwarunkowaniach by finalnie podać cenę nie wiadomo skąd. wszystkich czytających informuję, że istnieje coś takiego jak Regulamin Honorarium Architekta, i to jest właściwe narzędzie precyzujące każdy indywidualny projekt. regulaminy są dostępne na stronach Izb Okręgowych, ale również w internecie w różnych lokalizacjach. Od niedawna istnieje też lapidarny kalkulator oparty właśnie o regulamin. Nie trzeba być wybitnym Inwestorem czy Architektem by z niego skorzystać, swoją droga polecam. (www.simplifee.pl)
 • Bogue Scraper,

  Szanowni Państwo. nie ma czegoś takiego jak 150-250 pln/sqm. piszecie o wielu uwarunkowaniach by finalnie podać cenę nie wiadomo skąd. wszystkich czytających informuję, że istnieje coś takiego jak Regulamin Honorarium Architekta, i to jest właściwe narzędzie precyzujące każdy indywidualny projekt. regulaminy są dostępne na stronach Izb Okręgowych, ale również w internecie w różnych lokalizacjach. Od niedawna istnieje też lapidarny kalkulator oparty właśnie o regulamin. Nie trzeba być wybitnym Inwestorem czy Architektem by z niego skorzystać, swoją droga polecam. (www.simplifee.pl)