Najlepsze Domy
Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Ile kosztuje indywidualny projekt domu?

Wybór między projektem indywidualnym a typowym można przyrównać do kupowania samochodu – jedni zdecydują się na tańszą wersję fabryczną dostępną od ręki, ale inni wolą odczekać i dopłacić, żeby wyjechać z salonu autem z bogatszym wyposażeniem, chromowanymi felgami i w ulubionym kolorze. Z projektem architektonicznym jest tak samo: indywidualne rozwiązania to większa satysfakcja, ale też wyższe koszty – o jakich kwotach mowa?

Wybór między projektem indywidualnym a typowym można przyrównać do kupowania samochodu – jedni zdecydują się na tańszą wersję fabryczną dostępną od ręki, ale inni wolą odczekać i dopłacić, żeby wyjechać z salonu autem z bogatszym wyposażeniem, chromowanymi felgami i w ulubionym kolorze. Z projektem architektonicznym jest tak samo: indywidualne rozwiązania to większa satysfakcja, ale też wyższe koszty – o jakich kwotach mowa?

Chcąc udzielić odpowiedzi na pytanie zadane w tytule, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest metraż domu – im będzie większy, tym wyższe koszty wchodzą w grę. Kolejny to stopień skomplikowania projektu, który zależy przede wszystkim od zaawansowania wyposażenia instalacyjnego. Mówiąc prościej, postawienie np. domu z basenem będzie droższe od budynku, który go nie posiada. W tej kategorii mieszczą się również wszelkiego rodzaju rozwiązania czyniące dom inteligentnym oraz energooszczędnym.

To na przykład pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją i wiele innych rozwiązań dostępnych na rynku – mówi Łukasz Lewandowski z biura architektonicznego Struktura. – Cenę w oczywisty sposób podnosi też projekt ogrodzenia, ogrodu czy wnętrz, które bywają uzupełnieniem projektu zasadniczego. Wbrew obiegowej opinii, styl budowy domu nie ma kluczowego znaczenia dla wyceny projektu. Nieprawdą jest, że domy o nowoczesnej bryle zawsze są droższe od tradycyjnych. Ich konstrukcja może być prosta, dzięki czemu wycena nie wzrośnie – dodaje.

Zanim przystąpimy do szacowania kosztów, warto wiedzieć, co kryje się pod pojęciem indywidualnego projektu architektonicznego. W większości przypadków składa się on z trzech części: projektu koncepcyjnego, projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego.

Projekt koncepcyjny ma na celu przedstawienie inwestorowi pomysłu na budynek: pokazuje uproszczone rzuty wszystkich kondygnacji, przekroje przez budynek, rysunki elewacji z podaniem materiałów elewacyjnych, szkice perspektywiczne pokazujące go w ujęciu przestrzennym oraz, opcjonalnie, wizualizacje. Warto podkreślić że projekt koncepcyjny powstaje jako odpowiedź na indywidualne potrzeby konkretnego odbiorcy i w ścisłej współpracy z przyszłymi użytkownikami tak, aby przyjęte rozwiązania spełniały wszystkie oczekiwania zainteresowanych. Jednym słowem projekt ma być jak garnitur skrojony na miarę – mówi Anna Misiura z biura architektonicznego Kabarowski Misiura Architekci.

Projekt budowlany jest to projekt sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami, którego celem jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Zawartość projektu budowlanego jest określona przez „Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego”.

Projekt wykonawczy obejmuje szczegółowe projekty architektoniczny, konstrukcyjny oraz projekty instalacyjne wraz podaniem szczegółowych wymiarów, zastosowanych produktów, z rozrysowanymi kluczowymi detalami, zarówno architektonicznymi, jak i konstrukcyjnym – innymi słowy ze wszystkimi informacjami niezbędnymi do poprawnej realizacji budynku.

 • głosZnikąd,

  czytając komentarze ludzi obruszonych cenami projektów indywidualnych,
  nie mogę się nadziwić poziomowi ignorancji.
  Ludzie porównujecie cenę projektu indywidualnego do typowego !
  Projekt typowy sprzedaje się często w dziesiątkach egzemplarzy, dlatego może kosztować 2 tys. złotych, takie zestawienie niestety zaburza świadomość i pojęcie na temat kosztów faktycznego opracowania.
  Ktoś tam pisał, że archicad to banał(ten banał kosztuje 20 tys. zł na jedno stanowisko Dziadu)...ehhh ołówek i kartka to też banał, a nie każdy jest wirtuozem koncepcji architektonicznej.
  Weźcie, też pod uwagę koszty prowadzenia działalności w naszym kraju, podatek dochodowy, utrzymanie pracowników, koszty sprzętu i oprogramowania!
  Wydaje się powszechnie jakby to komputery i programy same projektowały,
  nikt niestety nie docenia roli dobrego projektanta, który w dzisiejszych czasach nie ma lekko, właśnie przez takich cebulaków.
  Architekt dla przykładu musi mieć wszechstronną wiedzę, wykształcenie, uprawnienia, wyobraźnie niemałą, być jednocześnie specem od programów, prawnikiem, dyplomatą i inżynierem, do tego bierze nadrzędną odpowiedzialność za całe opracowanie, a zarabia często dużo mniej niż średnia krajowa.
  ...a wy "oburzeni" którzy planujecie budować domy dla siebie,
  będące inwestycją całego życia, kosztujące przynajmniej 500 tys. szukacie oszczędności na samym początku, na etapie który determinuje jakość i kształt przestrzeni waszego życia... pytanie czy ma być przemyślana i zaprojektowana dla Was, czy ma być typowa ?
  Jak ktoś pisze, że robi projekty indywidualne za 3 - 5 tys. to uwierzcie mi że nie są one indywidualne, one są na indywidualne zamówienie co najwyżej.
 • tom,

  Projektant - konstruktor do projektanta-architekta
  W projekcie jest 4 branżystów , architekt tez nim jest
 • marika345,

  Braliśmy pod uwagę indywidualny projekt, ale traf chciał, że znajoma polubiła fanpage homekoncept i z ciekawości kliknęłam, żeby przejrzeć galerię. Potem zamówiłam papierowy katalog i wybrałam projekt nr 58 o ciekawej bryle i elewacji. Nie żałuję, bo jest bardzo funkcjonalny, a zaoszczędziliśmy sporo czasu.
 • zemi,

  Oczywiście nie ma czegoś takiego jak 150-250pln/sqm. Oczywiście ceny się biorą z kosmosu.
  Oferta na dom 200 m2 bez nadzoru autorskiego 30.000, Warszawa (okolice) (po znajomości hi hi ;)
 • Kamila,

  Państwo chcą porównywać dom indywidualny do projektów katalogowych? Bo nie rozumiem tych komentarzy. Gotowy projekt kosztuje może ze 3 tysiące, ale jego adaptacja do działki to już jakieś 4-12 tysięcy, w zależności jaką działkę mamy i ile chcemy zmian. Indywidualny dom kosztuje 20 tysięcy, bo to suma pracy całego zespołu osób. Jakoś lekarz jak bierze 100 zł za 15 min pracy, to dlaczego nikt się nie burzy? Bo wiadomo, że płaci się za wiedzę i doświadczenie. Są ludzie co oszczędzają na wszystkim, nawet na własnym zdrowiu, więc nie widzę sensu dyskutowania co jakiś Heniek uważa za "zbyt drogi" projekt.
 • projektant-architekt,

  Do wszystkich , którzy piszą o cenach z kosmosu !
  Te ceny nie są z kosmosu, to realne ceny jakie bierze się za projekt indywidualny. W projekcie biorą również branżyści, których stawki za dom jednorodzinny często wahają się w granicach od 6 tys do 13.
  A branżystów jest często trzech : od gazu, konstruktor i energia. Do tego dochodzi praca geodety, samego projektanta -architekta, często są to prace zespołowe.
  Do tego dochodzi tez dokumentacja projektowa, ksera różnego rodzaju, mapy które też kosztują nie małe pieniądze, oprawa tej dokumentacji, itp itd .
  A projekt nie robi się w miesiąc i nie ma się co miesiąc honorariów. Czasami taki projekt robi się w pół roku do roku. Policzcie sobie zatem ile na miesiąc projektant ma z tego ?
  Wiec ten kto nie ma pojęcia ile co kosztuje tylko opiera swoje tezy na artykułach bądź opiniach ludzi, którzy nie mają z tym na co-dzień do czynienia niech się nie wypowiada. Potem jest tak, ze ludzi łapią się za głowę mówiąc że za drogo, kupują gotowy projekt i ..? dodatkowe koszty ich powalają.

 • pozdrowienia,

  Tak to właśnie jest jak ludzie nie bardzo wiedzą o czym piszą. Przede wszystkim zakres projektu może być bardzo rożny. Są projekty z detalami a są i projekty budowlane z minimalną ilością rysunków.
  Do pana który wyceniał projekty za granicą. Te zagranice to jest minimum formalności takie 4 kreski.
  Pracowałem w Niemczech i tam jest tak przyjęte że firmy budowlane mają działy przygotowania produkcji gdzie pod ich technologię robione są projekty.
  U nas w Polsce jest to bardzo głupio rozwiązane że Inwestor robi projekt a potem szuka wykonawcy. Zapłaci nie wiadomo ile dobierze technologię wykonania a przyjdzie wykonawca i wszystko zmienia bo on buduje inaczej
 • sie buduje sie wie ,

  Wypowiedzi na tej stronie to marketing czy coś ( KLAMSTWA). Dom za 500.000zł to dla banku jakies 250m2 po 2 .000 za metr to minimum. Co i za "jeleń" da 20. 000zł za projekt. projekt domu to około 2 do 4 tys, projekt instalacji zmiany sa nieuchronne chybaq ze projekt robiono 5 lat to może wszystko przemyslano. max 2 do 3 i to chytba w warszawie bo stawka za instalacje to około 400zł- 500zł. Wypowiedz typu projekt indywidualny kosztował mnie 50.000zł itp. Wydaje mi się ze to bajka a jeżeli nie... To raczej pomyślcie ludzie jak was naciągnięto i jeszcze macie satysfakcję ze was stać .Raczej słoma z basenu wam wystaje ;P Ła ła ła co za bajki
 • dziadu,

  Projekt koncepcyjny każdy mógłby zrobić sobie sam. Jest to banalnie proste. Nie rozumiem jak można tyle zdzierać za pracę na tak łatwym programie jakim jest Archicad.
 • Agnieszka,

  Ja znalazłam 2 projekty z homekoncept, które odpowiadają moim wymogom. Dlatego zdecydowałam się jednak na gotowy bo w pierwszej kolejności rozważałam indywidualny projekt. Tylko koleżanka mi odradziła że to dużo zachodu z tym a tak jak będę miała gotowy projekt to i szybciej budowa ruszy i nie będę musiała się cięgle konsultować jak ma to wyglądać jak tamto. Jeszcze przed końcem roku chce go zamówić i ruszyć z budową.
 • Zenon,

  Dobre projekty instalacji dopasowane również do projektów katalogowych przygotowuje biuro Eran z Gliwic. Doradzają w konkretnych doborach urządzeń, aby zminimalizować koszty i sprawić by insalacja była wydajna oraz przygotowują skrojone na miarę projekty sanitarne zarówno dla klientów indywidualnych jak i segmentu przemysłowego.
 • Marcin,

  20-40 tysięcy to dużo, ale projekt domu to jednak wykonuje 3-4 specjalistów po wyższych studiach z 3 letnią praktyką i zdanym egzaminem na uprawnienia, pracując nad rozwiązaniami wymyślonymi indywidualnie dla nas.
  A proszę sobie wyobrazić, że owe pół miliona złotych, zamiast przeznaczyć na budowę domu, ktoś postanawia wpłacić na fundusz akcyjny. I firma prowadząca ów fundusz oznajmia, że za zarządzanie (ogólne dla całości, a więc nie wykonując żadnej indywidualnej pracy dla nas!!!) będzie brała 4%, czyli 20 tysięcy złotych... - ROCZNIE!!! Jak Państwo skomentowaliby taki cennik?
 • Lorenhannah,

  Co to za ceny - 60 tys za projekt domu mieszkalnego !!!!!!!!!!!!! Rozboj w bialy dzien. W Poznaniu i okolicach cena prostego domu (mysle tu o nie skomplikowanej konstrukcji) , metraz w okolicy 120m2 zaczyna sie od 5-6 tys.
 • kalkulator,

  Prosty kalkulator do ściągnięcia ze strony www.kompago.eu . Bez logowania i podawania swoich danych. Oblicza koszt projektu na podstawie wytycznych SARP.
 • Piotr,

  Witam, ja zbudowałem duży dom (500m2) projektowany indywidualnie, ale z mnóstwem instalacji (w tym basen kryty w ramach budynku), skomplikowaną bryłą i z bardzo wysokimi wymaganiami (m.in. podpiwniczenie w mokrym terenie - architekci mieli więc znaleźć rozwiązanie). Projekt obejmował także wentylację mechaniczną w dwóch strefach (dom i część rekreacyjna osobno) etc. Projekt budowlany, wykonawczy z detalami i wymaganiami wraz z kosztorysem inwestorskim.
  Całkowity koszt projektu wraz z projektami branżowymi wyniósł w 2013r 58.000 zł + VAT.
 • Adam Slask,

  Proponuję zobaczyć takie oferty jak DanWood czy WOLF Haus. Proponują projekt od 5 tys. za dom.
 • liszman,

  zapytałem o koszt projektu szeregówki ( plomby) ok. 200 300m2. otrzymałem 2 oferty na 22tys. Był to jeden z portali pośredniczących w szukaniu zleceń. Tragedia!!!1 Bede szukał po biurach indywidualnie na miejscu w okolicach Legnicy.
 • wojtek,

  Ludzie, ile... 150-250zł/m2...???! To jakiś obłęd! Skąd te ceny? My zapłaciliśmy ok. 10kpln za indywidualny projekt domu ok. 270m2 (wraz z pow. garażu). Lokalizacja Warszawa. Inni architekci chcieli podobne kwoty.
 • Dawid,

  Podaje przyklad wycen ktore dostalem dla 60m2 domku z poddaszem uzytkowym z bala 35cm. Oprocz biura nr 4 wyceny sa za goly projekt bez latania po urzedasach. Parter- pokoj z kuchnia + Lazienka. Poddasze to jedna antresola bez scian drzwi itd. Prosta bryla jak cep. Realizacja projektu: Przesieka. Niedaleko Karpacza. Polska – Biuro 1 – Powinnismy sie zmiescic w 9 tys. Biuro 2 – 8 tys. Biuro 3 – zaoferowalo 12 tys. Biuro 4 - Pobili wszystkich 18 tys. Canada – Biuro 1 (bardzo dobra renoma) – 3500 Zl (po przeliczeniu) Z wszystkimi formalnosciami + zagospodarowanie dzialki, chociaz nie zdawali sobie sprawy w tym momencie ze chce budowac w Polsce. Biuro 2 – 3887 ZL. USA – 4000 ZL. Jak widac po cenach musimy zyc w kraju z ktorym jest cos nie tak skoro przecietny zjadacz chleba w Canadzie po tygodniu pracy moze sobie zafundowac taki projekt a przecietny Polak musi rok odkladac na rysunki budy z desek o powierzchni 60m2.
 • kardewicz,

  Najczęściej jest to kwestia wysoko indywidualna, a jeżeli ktoś szuka dobrego architekta to mogę śmiało polecić panią Terczyńską, która od kilku lat prowadzi swoją firmę Terczyńska Design - profesjonalizm w pełnym obliczu !
 • zmijak,

  Ja ..bie! Same trole reklamowe.
 • Elizka,

  Dobrym wyborem na zakup projektu budowlanego będzie stronka projektybudowlane.com.pl , można do nich zawsze przedzwonić i dopytać czy oferta jest aktualna i czy np możecie liczyć na rabaty
 • Arturo,

  bardzo mi się podoba porównanie do kupna samochodu. można kupić grata i łdować w niego kasę, bo byl tani. tak samo z projektami domów - można kupić z neta projekt i potem nastawić się na liczne poprawki. albo zaufać specjaliscie. usługi architekta nie są aż tak drogie jak nam się wydaje. nad budową mojego domu pieczę miała Iwona Terczyńska z Terczyńska Design. jestem pewien, ze gdyby nie ona to budowa trwała by o wiele dłużej i kosztowałaby o wiele wiecej nerwów. Najbardziej podobalo mi się to że obsłużyła mnie kompleksowo, nie odsylała do innych.
 • Bogue Scraper,

  Tola26 krótko mówiąc nie stać Cię na customa, moze lepszym rozwiązaniem będzie chiński junak. Koszt realizacji 180sqm domu to 0,5 mln pln. Architekt wycenił prace na poziomie 12% kosztów realizacji, pewnie za wszystkie fazy projektu, byc może rownież za działania okołoprojektowe. Cena jest wysoka ale racjonalna, pewnie można ją obniżyć do połowy, redukując zakres. Dodam, że pełen zakres prac architekta może sięgać 30% wartości obiektu.
 • Tola26,

  Chcielismy zaprojektowac Dom indywidualny z pokojami i pomieszczeniami nam potrzebnymi i spełniający nasze wymagania. Architekt nam policzył 60 tys.zl. Za sam projekt! Dom wielkości ok 180 m2! Dość spory, ale cena za projekt jest prawie taka sama cena jak za budowę tego domu w stanie surowym otwartym! Niestety musieliśmy zrezygnować cena jak z kosmosu!
 • Tola26,

  Chcielismy zaprojektowac Dom indywidualny z pokojami i pomieszczeniami nam potrzebnymi i spełniający nasze wymagania. Architekt nam policzył 60 tys.zl. Za sam projekt! Dom wielkości ok 180 m2! Dość spory, ale cena za projekt jest prawie taka sama cena jak za budowę tego domu w stanie surowym otwartym! Niestety musieliśmy zrezygnować cena jak z kosmosu!
 • Bartez,

  Czyli co, za projet domku o pow. 100 m.kw. miałbym zapłacić kilkanaście tysięcy złotych?
 • Bogue Scraper,

  Szanowni Państwo. nie ma czegoś takiego jak 150-250 pln/sqm. piszecie o wielu uwarunkowaniach by finalnie podać cenę nie wiadomo skąd. wszystkich czytających informuję, że istnieje coś takiego jak Regulamin Honorarium Architekta, i to jest właściwe narzędzie precyzujące każdy indywidualny projekt. regulaminy są dostępne na stronach Izb Okręgowych, ale również w internecie w różnych lokalizacjach. Od niedawna istnieje też lapidarny kalkulator oparty właśnie o regulamin. Nie trzeba być wybitnym Inwestorem czy Architektem by z niego skorzystać, swoją droga polecam. (www.simplifee.pl)
 • Bogue Scraper,

  Szanowni Państwo. nie ma czegoś takiego jak 150-250 pln/sqm. piszecie o wielu uwarunkowaniach by finalnie podać cenę nie wiadomo skąd. wszystkich czytających informuję, że istnieje coś takiego jak Regulamin Honorarium Architekta, i to jest właściwe narzędzie precyzujące każdy indywidualny projekt. regulaminy są dostępne na stronach Izb Okręgowych, ale również w internecie w różnych lokalizacjach. Od niedawna istnieje też lapidarny kalkulator oparty właśnie o regulamin. Nie trzeba być wybitnym Inwestorem czy Architektem by z niego skorzystać, swoją droga polecam. (www.simplifee.pl)