REKLAMA
Najlepsze Domy
"Gliniany" domek jak z czeskiej bajki

"Gliniany" domek jak z czeskiej bajki

No dobrze. Ten bajeczny domek nie jest z gliny tylko z betonu... i nie on jest z czeskiej bajki tylko z czeskiego sadu. Jednak i tak wygląda bajecznie – zarówno jego bryła, jak i "drewniane" wnętrza. Przekonaj się, że wnętrza tego domu są tak zaprojektowane, że zapewniają życie na zadowalającym poziomie.

Domek jest umiejscowiony na północnym zboczu niedaleko Pragi, skąd rozciąga się zapierający dech w piersi widok na okoliczną dolinę. Został tak zaprojektowany i umiejscowiony aby harmonijnie wkomponować się w otaczający krajobraz oraz sąsiadujące drzewa owocowe. Dom autorstwa architektów ze studia Šépka Architects od początku miał być taką małą "kryjówką" dla czeskiej rodziny. 

Dom na kole

Nadziemna płyta fundamentowa budynku jest wykonana w kształcie koła, które następnie przekształca się w formę dwóch kwadratów od stronie południowej. W tym miejscu architekci urządzili sypialnie, kuchnię oraz zaplecze socjalne.

Konstrukcja domu została wykonana z drewna i docieplana specjalną pianką poliuretanową od zewnątrz. Architekci zdecydowali się na tak nietypowy kształt fundamentu, ze względu na bardzo niekorzystne nachylenie terenu działki budowlanej. Okazało się że obecne rozwiązanie jest o wiele mniej kosztowne niż zastosowanie tradycyjnego fundamentu.

Naturalne drewno

Samo wnętrze domu, jak i jego bryła wykonana została wprawdzie z żelbetonu, ale posiada drewnianą konstrukcję, którą jest częściowo zabudowana w większości pomieszczeń. Wnętrza są "surowe". Dominuje tu minimalistyczna stylistyka oraz drewno, "ocieplające" żelbetowe elementy domu.

Widok z salonu skierowany jest na dolinę w kierunku Brook Rokytka, pozostałe pokoje są zorientowane na wschód i południe. Dzięki okienku świetlikowym salon usytuowany od północy zyskuje południowe oświetlenie. 

Zobacz futurystyczny dom z "kryształową" elewacją.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!