Najlepsze Domy
Eco house - zobacz ekologiczny dom z południa Polski

Eco house - zobacz ekologiczny dom z południa Polski

Eco house to dom zlokalizowany w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi.

Bryła domu została zdefiniowana poprzez analizę szeregu zagadnień:

- układu funkcjonalnego, strefowanego na część dzienną, nocną, techniczną oraz część pracy,
- kąta padania promieni słonecznych - tak aby nie tylko zoptymalizować zyski ciepła słonecznego, ale również wykreować wnętrza możliwie korzystnie doświetlone naturalnym światłem,
- widokową - tak aby zapewnić dywersyfikację otwarć widokowych, które optymalnie wykorzystają potencjał miejsca,
- kształtu działki - tak aby wykorzystać jej walory i zminimalizować wady, jak np ruch uliczny,
- technologii, w której zaprojektowano obiekt.

Ten niewielki dom posiada przestronną - 5 m wys. strefę dzienną, której główną ozdobą jest ściana i schody wspornikowe wykonane z betonu architektonicznego.

Więcej o budownictwie ekologicznym i energooszczędnym będziemy mówić w trakcie 4Buildings. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zapraszamy już dziś. 

Budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej. W pierwszym roku użytkowania jej zużycie wyniosło 22 kWh/(m2/rok). Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie - ze względu na zastosowane instalacje techniczne, ale również dzięki przemyślanej formie architektonicznej, która współgra z naturą. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób, aby w okresach zimowych dawały ciepło, a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.

Budynek został wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w systemie Izodom, który minimalizuje straty ciepła.

Dom został wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych, o pojemności 2000 m3. Woda jest pozyskiwana z dachu domu oraz z oplatającego dom drenażu. Kiedy jej zabraknie, automat uruchamia pompę i uzupełnia braki ze studni. Gdyby i ona okazała się pusta, pozostaje wodociąg.

Ogrzewanie jest elektryczne - podłogowe (kablami grzejnymi o mocy 6 kW), natomiast zaprojektowany kominek jest rezerwowym źródłem ogrzewania. Koszt ogrzewania domu nie jest duży, w pierwszym sezonie grzewczym wyniósł 1300 zł (powierzchnia 215 m2, temperatura 24°C)

Inwestor na własną rękę zainstalował na elewacji czarny kolektor powietrzny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.

Budynek jest bardzo szczelny, jak wszystkie domy pasywne. Z testu na szczelność wynika, że krotność wymiany powietrza wynosi około 0,48h-1, natomiast norma dla domów pasywnych jest określona na poziomie 0,6h-1. Przy takiej szczelności obiektu konieczne było zastosowanie wentylacji z rekuperacją.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!