×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Domy w zimowej szacie. Ciepłe, komfortowe, drewniane...

Domy w zimowej szacie. Ciepłe, komfortowe, drewniane...

Autor: Maria Kubala
Dodano: 23 gru 2014 13:45
Zaktualizowano: 29 gru 2014 08:35

Są ciepłe, przytulne i komfortowe. Domy z bali nie od dzisiaj są stałym elementem górskiego krajobrazu. Zimą prezentuja się wręcz bajkowo.

Są piekne, okazałe, solidne. Mają swoich wiernych zwolenników, którzy cenią sobie klimat panujący we wnętrzu, surowość wystroju i zapach żywicy. Sprawdzają się szczególnie w górach, urozmaicając szczególnie zimowe krajobrazy. 

Kilka słów o technologii
Budynki z bala oparte są na tradycyjnych technologiach wznoszenia domów. Wyróżniają się nie tylko formą zewnętrzną, ale przede wszystkim solidnością i trwałością konstrukcji. Jednowarstwowe ściany z bali mają bardzo dobre właściwości „oddychające”.

Czy domy z bala są ciepłe?
Zgodnie z wytycznymi, które weszły w życie z 1 stycznia 2014 roku ściany zewnętrzne budynków mieszkalnych powinny osiągać przenikalność cieplną na poziomie 0,25 W/m²K. W przypadku domów z bali, napotykamy na określony problem. Aby sprostać tym wymaganiom, grubość bali powinna wynosić ok. 60 cm, w praktyce najczęściej stosowane są bale o grubości do 30 cm, które bez ocieplenia osiągają współczynnik w granicach 0,59 W/m²K. W tym momencie pozostaje jednak konieczność ocieplania domów z bali od wewnątrz. Jednak specjaliści widzą konieczność stworzenia odrębnego bilansu cieplnego dla domów z bali, ze względu na to, że lite drewno przy znacznie niższych właściwościach termoizolacyjnych, charakteryzuje się większą bezwładnością cieplną.

Technologia
Budując dom, możemy zdecydować się na różne przekroje bali. Najbardziej charakterystyczne są okrągłe, prostokątne, kwadratowe, dwukrotnie zaokrąglone lub stosowane na Podhalu płazy. Bale możemy też rozróżniać ze względu na rodzaj obróbki materiału. Efekt najbardziej zbliżony do natury dadzą nam bale pełne, najlepiej ręcznie ociosane. Możemy także wybrać bale klejone czyli warstwowe lub bale izolowane, wypełnione styropianem, pianką poliuretanową, wełną lub granulatem celulozowym. W domach z bali można zastosować także różny konstrukcje.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także