Najlepsze Domy
Domy na Śląsku. Idealny związek tradycji z nowoczesnością

Domy na Śląsku. Idealny związek tradycji z nowoczesnością

Częścią tożsamości Śląska jest piękne śląskie budownictwo. Nowoczesne domy, które nawiązują do znakomitej tradycji architektonicznej opolskich wsi, powstały w urokliwej okolicy – w Kotorzu Wielkim, nieopodal Jeziora Turawskiego.

Częścią tożsamości Śląska jest piękne śląskie budownictwo. Nowoczesne domy, które nawiązują do znakomitej tradycji architektonicznej opolskich wsi, powstały w urokliwej okolicy – w Kotorzu Wielkim, nieopodal Jeziora Turawskiego.

Częścią śląskiej kultury i tożsamości, być może najważniejszą, a na pewno wybitną, jest piękny, tradycyjny śląski dom. Zdecydowanie różnił się od domów powstających w innych regionach Polski.

Podtrzymać tradycję

Śląskie wsie, historycznie są przykładem przemyślanego, funkcjonalnego budownictwa, które ma swój unikalny w skali Europy charakter. Przez lata, cała Polska z zazdrością patrzyła na ten przykład ładu i porządku przestrzennego. W ostatnich dekadach XX wieku mieszkańcy Śląska, podobnie jak mieszkańcy innych wyjątkowych kulturowo regionów Polski, powoli zatracali swoją tożsamość. Niestety dało się to odczuć również w budownictwie jednorodzinnym. Deprecjonowano sprawdzone i tradycyjne metody projektowania i urządzania wnętrz na rzecz trendów „światowych”.

Na szczęście ostatnio ta moda zaczyna się odwracać i tradycyjne budownictwo, zakorzenione zwłaszcza w krajobrazie polskich wsi, zaczyna się odradzać. W tym niechlubnym okresie „bałaganu” architektonicznego i urbanistycznego znajdujemy pozytywne przykłady na przywrócenie unikalnego charakteru śląskiej wsi.

Prezentowane osiedle domów jednorodzinnych jest dowodem na to, że wiejską architekturę na Śląsku można wynieść do rangi „dobra narodowego”.

Jak zaznaczają architekci, twórcy projektu: Naszym celem jest przywrócenie dumy z śląskiego budownictwa i uświadomienie, że nie jest to raz na zawsze zamknięta przeszłość, którą należy zamknąć w muzeum czy ograniczyć do dbałości o piękne przydrożne kapliczki. Chcemy pokazać, że tradycyjne śląskie budownictwo może być inspiracją dla projektowania współczesnych, nowoczesnych i funkcjonalnych domów. Naszym wielkim marzeniem jest, aby osiedle w Kotorzu Wielkim było początkiem dyskusji o współczesnym śląskim domu.

Prostota formy

Domy wybudowano na rzucie prostokąta. Są one usytuowane szczytem do drogi i w równej od niej odległości. Przekryte są dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 45o, zakończonym równo ze szczytem domu. Ogrodzenie od strony drogi zostało przesunięte z granicy działki do linii domów w celu wyeksponowania ścian szczytowych i stworzenia ciągu zieleni z efektownymi przedogródkami.
Od południa, w części frontowej, symetrycznie usytuowana tradycyjna lauba, przekształcona w ogród zimowy.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA