×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom ze szkła nad jeziorem. Zobacz niezwykły projekt z Kanady

Dom ze szkła nad jeziorem. Zobacz niezwykły projekt z Kanady

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 25 cze 2015 14:34
Zaktualizowano: 26 cze 2015 08:14

Szklany dom „zawieszony” nad urokliwym jeziorem zapewnia komfort mieszkania i jednoczy z otaczającą przyrodą.

Szklany dom „zawieszony” nad urokliwym jeziorem zapewnia komfort mieszkania i jednoczy z otaczającą przyrodą.

Dom położony w Lakefield w Ontario należy do fotografa, dlatego jego architektura miała za zadanie połączyć życie rodzinne i miejsce pracy. Budynek miał być swoistą perspektywą na świat. Przejrzysty styl szklanego domu ma przede wszystkim oznaczać otwartość i wolność. Promienie słoneczne docierają do najgłębszych zakątków wnętrza. Zwijane zasłony natomiast zapewniają poczucie prywatności i zacieniają wnętrze w upalne dni.

Jak zaznacza sam właściciel: struktury architektoniczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dać złudzenie bezwymiarowej przestrzeni, wykorzystując technologię kształtowania społeczeństwa jutra. Ogromny urok tego domu tkwi przede wszystkim w zastosowaniu ogromnych przeszkleń. Otwarta strefa dzienna jeszcze bardziej otwiera się na otaczającą przestrzeń. We wnętrzarzach dominuje biel. Jednak tę paletę barw przełamuje kolor ciemnego kamienia na podłodze, jak też otaczające skały. Ponadto, tafla jeziora w porze nocnej równoważy dominację bieli. Dom wyróżnia się nawet spośród najbardziej nowoczesnych budynków.

Ten postmodernistyczny dom w formie kostki szkła nie jest typowym domem nad jeziorem. Koncepcja domu miała przede wszystkim budować nastrój właściciela Larrego Williamsa. Szklane mury otwierają wyobraźnię i perspektywę fotografa.

Delikatne i kruche z założenia szkło, usytuowane na skalistym brzegu jeziora to niezwykłe połączenie kontrastów, które w tym wypadku można nazwać arcydziełem.

Innowacyjne instalacje
Dom współpracuje też z naturą pod względem pozyskiwania energii. Masa termiczna granitowych skał pozwala na wykorzystanie zgromadzonej latem energii, bez konieczności stosowania aktywnych źródeł ciepła. Energia pochodząca ze słońca pochłaniana jest przez granit z otoczenia, który działa jak radiator. Po spadku temperatury otoczenia, masa termiczna powoli uwalnia nagromadzone ciepło do wnętrza. Pobliskie jeziora również jest wykorzystywane jako źródło ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń – dzięki zastosowaniu promienników ciepła wpuszczonych w obwód podłogi i sufitu domu.

Innym ciekawym zabiegiem było zastosowanie przesuwanych szyb o szerokości trzech metrów na parterze i 1,5 metra szerokości na podłodze antresoli. Służą one do odpowiedniego sterowania napływem promieni słonecznych, jak również pozwalaną na zamykanie i otwieranie przestrzeni wewnątrz domu.

 

Projekt: Zeidler Partnership Architects

Zespół projektowy: Deni Papetti Walter Bettio, Diana Gerrard, Raymond Chow

Architektura wnętrz i krajobrazu: GH3

Lokalizacja: Lakefield, Ontario, Kanada

powierzchnia zabudowy: 167 m2

Zdjęcia: Larry Williams (właściciel)

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także