×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom wynurzający się znad ziemi z zielonym dachem

Dom wynurzający się znad ziemi z zielonym dachem

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 07 wrz 2016 10:19
Zaktualizowano: 11 wrz 2016 13:06

Ten nietypowy, jednorodzinny dom jest owocem ścisłej współpracy pomiędzy belgijskimi architektami ze studia OYO, a inwestorami. Właściciele domu dali "wolną rękę" architektom w stworzeniu ekologicznej i całkiem oryginalnej rezydencji, odbiegającą nie tylko kształtem bryły, ale też i rozmieszczeniem poszczególnych pomieszczeń od typowych belgijskich domów.

Podczas tworzenia projektu domu "House Pibo" architekci ze studia OYO wyszli od idei umieszczenia salonu... nad sypialnią, co jest bardzo nietypowe dla budownictwa domów jednorodzinnych w Belgii.

Wyzwaniem w projektowaniu tego "podziemnego" domu było tak rozmieszczenie poszczególnych wnętrz w zależności od ich funkcji, aby optymalnie wykorzystać naturalne światło w ich doświetleniu.

Wynurza się ziemi

Pierwsze wrażenie, jak i sam dom został tak zaprojektowany jakby stanowił naturalną kontynuację czy też przedłużenie ziemi. Przechodząc obok domu widzimy jedynie jeden ciągły, wynurzający się z trawy zielony dach.

Jedynym wyjątkiem jest wejście oraz przeszklenie okienne, przez które dociera światło dzienne w głąb jadalni. Te dużo okno na świat otaczający House Pibo zostało tak zwymiarowane i ustawione, aby zapewnić mieszkańcom prywatność i uchronić od wścibskich spojrzeń przechodniów ze strony ulicy.

Minimalizm skandynawski i natura

We wnętrzach zdecydowano się na użycie drewna i ciepłych materiałów, tak aby stworzyć atmosferę zbliżoną do skandynawskich wnętrz. Równowaga pomiędzy wykorzystanym światłem, użyciem naturalnych materiałów, jak kamień, drewno i białe, jasne kolory to elementy, które wnoszą harmonię do  "House Pibo" i tworzą niepowtarzalną, domową atmosferę w jego wnętrzach.

Kominek może być używany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W lecie służy jako grill, z którego można zjeść grillowane potrawy pod zadaszonym tarasem. Drewniany taras jest elementem łączącym pokoje dzienne i kuchnię z zewnętrzną przestrzenią domu. Na drewnianym tarasie znalazło się również miejsce na niewielki basen, który pełni również funkcję małego stawu.

Optymalne wykorzystanie materiałów

Od etapu projektowania do budowy domu, głównym celem architektów z  OYO było wykorzystać właściwości materiałów do granic możliwości. Betonowa konstrukcja domu została tak zaprojektowana aby w środku stworzyć możliwość maksymalnego wykorzystania drewnianych materiałów.

Kolejnym przykładem jest użycie elastycznej membrany dachowej, która jest naniesiona także na wszystkie elementy betonowe oraz elewacje, aby ochronić je przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Co więcej membrana wnosi niepowtarzalny wygląd i nadaje ciekawą strukturę elementom konstrukcyjnym domu.

Kolejnym przykładem tego architektonicznego podejścia jest posadzenie różnego rodzaju roślin na zielonym dachu, tak że w zależności od zmiany pory roku, zmienia się jego szata roślinna. Ponieważ praktycznie to ten zielony dach jak i "gumowe" elewacje definiują niekonwencjonalny charakter domu to zmieniają one kolory dostosowane do każdej pory roku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także