×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom w 10 miesięcy powstał w Stawigrudzie koło Olsztyna!

Dom w 10 miesięcy powstał w Stawigrudzie koło Olsztyna!

Autor: Maria Kubala
Dodano: 26 wrz 2014 03:00

Energooszczędność, komfort ciszy i bezpieczeństwa a także ochrona środowiska  - tymi zasadami kierowano się podczas budowy domu w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna.

Dom w Stawigudzie powstał w systemie budownictwa szkieletowego i prefabrykowanego (stąd nazwa „PREFAB”). Prezentuje nowoczesne rozwiązania dla budynków, spełniając surowe kryteria standardu domu pasywnego (określone wg Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej) oraz standardu Multi-Comfort. Standard ten opiera się na siedmiu zasadach: komforcie ekonomicznym, termicznym, akustycznym, dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki, a także komforcie ekologicznym. Budowa domu trwała 10 miesięcy. Pierwsze prace ruszyły w sierpniu 2013 roku, a już na początku listopada budynek stał w stanie surowym zamkniętym. Tak krótki okres realizacji to cecha wyróżniająca budownictwo szkieletowe i prefabrykowane. Kluczowym elementem konstrukcji domu jest ściana w standardzie pasywnym, która tworzy system izolacji oraz pozwala zachować przyjemne ciepło zimą i ochronę przed letnimi upałami. Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych produktów, współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,073 W/m2*K. 

„Pasywne okna”

W ścianach zostały fabrycznie zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. Okna, które znajdują się od południa mają współczynnik Ug (straty ciepła) = 0,6, natomiast g (zyski ciepła) = 62%. Od północy Ug = 0,5, a g = 50%. Jak widać system jest skuteczny tylko przy odpowiednim doborze przeszkleń w zależności od funkcji, jakiej się oczekuje, co daje możliwość zastosowania dużych przeszkleń od wschodu (14,73 metrów kwadratowych) i północy (17,37 metrów kwadratowych) mimo wykonywania obiektu w standardzie pasywnym. Okna wychodzące na południe dają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, kiedy słońce jest nisko. Dlatego zaplanowano największą liczbę okien o łącznej powierzchni 32,24 metrów kwadratowych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także