REKLAMA
Najlepsze Domy
Dom "Stodoła". Zobacz ciekawą realizację polskiego architekta

Dom "Stodoła". Zobacz ciekawą realizację polskiego architekta

Adam Długoszowski - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Doświadczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych, jak również obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej, zdobywał w kilku wrocławskich pracowniach oraz na praktykach projektowych w Barcelonie. Projekt Stodoła, to jak mówi o nim sam architekt – „relacja z realizacji marzenia tworzenia własnego domu”.

Minimalistyczne w swojej formie, nowoczesne i niezwykle funkcjonalne domy jednorodzinne powstające w trendzie tzw. „stodół” to dziś jedne z najpopularniejszych projektów, tworzonych przez architektów młodego pokolenia. Jeden z takich budynków powstaje obecnie pod Wrocławiem, a jego autorami są Adam i Patrycja Długoszowscy ze studia BAD ARCHITEKCI. Co o swoim najnowszym projekcie mówi jeden z projektantów?

Z uwagi na postawiony sobie szereg założeń funkcjonalnych oraz ograniczony budżet jakim dysponowali inwestorzy, koncept tytułowej stodoły powstawał niemal rok. Główną ideą przyświecającą projektowi zawsze były jednak: prostota i dobry stosunek ceny do jakości, idące w parze z wygodą i funkcjonalnością.

Projekt Stodoła to coś więcej niż tylko dokumentacja - to chęć pokazania procesu powstawania domu, rozwiązywania problemów i dylematów przed jakimi stają właściciele, to także swoista instrukcja jak budować estetycznie, nowocześnie i mieszcząc się w budżecie.

Dlaczego zdecydował się Pan na budowę domu w typie „stodoły”?

Ta nazwa ma często niekorzystny wydźwięk – w szczególności w Polsce, w której mocno zakorzeniony jest schemat domu jako „dworku”. W mojej ocenie budynek jednorodzinny powinien charakteryzować się funkcjonalnością i prostotą, a co za tym idzie być także tanim w konstrukcji i budowie. Główną ideą, przyświecającą mi przy projektowaniu tego obiektu, było pokazanie wygodnego i funkcjonalnego domu, którego powstanie nie rujnuje budżetu.

Co zakłada projekt Pana domu?

Budynek został usytuowany na działce w orientacji wschód-zachód, dłuższym bokiem skierowany do południa. W dwukondygnacyjnym domu na planie prostokąta, którego powierzchnia wynosi blisko 180 m2 znajdą się: 4 pokoje, salon z aneksem kuchennym, 2 łazienki, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze i garaż. Bryła tego ostatniego oddzielać będzie część wejściową działki od prywatnej strefy rekreacyjnej z tarasem i ogrodem.

W jakiej konstrukcji powstaje dom?

Budynek powstaje w technologii tradycyjnej, murowanej ściany dwuwarstwowej. Zastosowaliśmy bloczek gazobetonowy klasy 600 oraz ocieplenie 20 cm warstwą styropianu. Z uwagi na rozpiętości i szybkość montażu strop wykonany jest z prefabrykowanych płyt strunobetonowych. Elewacja domu pokryta zostanie dwoma materiałami: tynkiem silikonowym w kolorze białym oraz drewnianą okładziną. Ta ostatnia pokryje fragment fasady budynku oraz znaczną część ściany ogrodowej.

Czy projekt zakłada wykorzystanie rozwiązań energooszczędnych?

Budynek został zaprojektowany w standardzie energooszczędnym. Wyposażony zostanie w okna energooszczędne z ciepłym montażem trójszybowym o współczynniku przenikania ciepła U<0,8.
W domu zainstalujemy kominek z płaszczem wodnym, którego zadaniem będzie wspomagać główny układ grzewczy. Zamontowane zostanie także ogrzewanie podłogowe, które dostarczy kondensacyjny piec gazowy ze zbiornikiem buforowym.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!