Najlepsze Domy
Dom Rzeczywiście Pasywny

Dom Rzeczywiście Pasywny

W sezonie grzewczym właściciele domów muszą uwzględniać w budżecie często niemałe wydatki na ogrzewanie. To nie tylko strata pieniędzy - to również zwiększające się zanieczyszczenie środowiska. Budowanie w oparciu o koncepcję projektu Domu Rzeczywiście Pasywnego Macieja Sempińskiego pozwala korzystać z domu w pełni przyjaznego dla środowiska i bardzo taniego w utrzymaniu.

Maciej Sempiński stworzył projekt Domu Rzeczywiście Pasywnego dla siebie. Poszukiwał przy tym – jak sam to określił – „styropianu który wiele potrafi”. Chodziło o styropian o odpowiednich parametrach - wyprodukowany w dużych płytach (o powierzchni 1000×4000 mm), który posiadałby korzystną lambdę, dużą odporność na obciążenia i oczywiście najlepszą możliwą cenę. Po długich poszukiwaniach zainteresował się produktami ARBETu - ze względu na odpowiednie parametry oraz na możliwości produkcyjne Fabryki. Takie płyty do kolejnych budów przygotowuje zakład FS ARBET w Gostyniu.

Dom Rzeczywiście Pasywny spełnia swoje zadania dzięki odpowiednio przygotowanemu gruntowi pod budynkiem i prawidłowo ocieplonej płycie fundamentowej. Płyta fundamentowa osłania grunt od warunków zewnętrznych. Dzięki niej w Domu Rzeczywiście Pasywnym podnosi się gradient temperatury z wnętrza ziemi. Temperatura utrzymuje się na stałym poziomie.

Pierwszy dom – dom autora koncepcji - posadowiono na płytach ARBET HYDROPIAN, kolejne - na płytach ARBET PARKING EXPERT. Energię cieplną kumuluje płyta oraz ściany - do ocieplania ścian od pierwszego projektu używana jest arbetowa Fasada GRAFIT o grubości 30 cm.

Obecnie Maciej Sempiński nadzoruje powstawanie kolejnego Domu Rzeczywiście Pasywnego. Dom powstaje w Goleniowie. Ocieplenie ścian planowane jest na wrzesień.

Dom zaprojektowany został dla dwóch pokoleń. Długość budynku - 30 m. Wg planów koszty ogrzewania powietrza w domu i wody do celów gospodarczych winny oscylować wokół kwoty 100 zł/mc. Wg pomiarów innowatora w istniejącym już i zamieszkałym na stałe domu o powierzchni 100 m2 dobowe zużycie energii elektrycznej do ogrzewania budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej to 3,5 kWh/d za kwotę 1,65 zł.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!