Najlepsze Domy
Dom Rozcięty - nowoczesny, otoczony pięknym małopolskim krajobrazem

Dom Rozcięty - nowoczesny, otoczony pięknym małopolskim krajobrazem

Działka, na której powstanie Dom Rozcięty położona jest w pięknym krajobrazowo miejscu – w pobliżu znajduje się las oraz obszar chroniony programem Natura 2000. Niedaleko są też wsie z domami o prostej, pozbawionej ozdób i przede wszystkim funkcjonalnej architekturze. Takie sąsiedztwo miało wpływ na zastosowane rozwiązania projektowe.

Dom Rozcięty zaprojektowany przez architekta Bartłomieja Drabika to przykład interesującej nowoczesnej architektury, nawiązującej do tradycyjnego, lokalnego kontekstu. Budynek zdobył III nagrodę w konkursie „Kwadratowy świat Galeco”. O tym ciekawym obiekcie opowiedział nam jego twórca z krakowskiej pracowni Superhelix.

Parter domu, dzięki licznym przeszkleniom, został otwarty na przyrodę, natomiast nawiązanie do zabudowy regionalnej architekt osiągnął dzięki rozbiciu bryły i nadaniu jej kształtu wiejskiej zagrody składającej się z kilku odrębnych części.

Zobacz także: Nowoczesny dom za 10 mln funtów. 

W przypadku tego obiektu nie chodziło o uzyskanie efektu wizualnego, który na siłę miałby tworzyć charakter budynku – opowiada architekt. – Tak jak i w pozostałych moich projektach, także w tym przypadku forma domu wynika przede wszystkim z funkcji.

Współpraca z inwestorem

Dom Rozcięty zlokalizowany będzie w północnej części województwa małopolskiego. Działka, na której stanie, została przekształcona z terenu rolnego - jest bardzo długa i dość wąska. Posiada ekspozycję południową, wypłaszczenie w części północnej oraz nagły i bardzo duży spadek terenu po stronie południowej. Te wszystkie uwarunkowania wpłynęły na taką, a nie inną lokalizację budynku oraz wykorzystanie w projekcie walorów widokowych lokalizacji.

Wszystkie projekty, które wykonuję zawsze wynikają ze szczegółowych analiz: działki i jej otoczenia, potrzeb klienta, uwarunkowań prawnych i technicznych – mówi architekt. – Projekt tworzony na sąsiedniej działce, przy tych samych warunkach zabudowy byłby inny, bo inwestor i jego potrzeby nigdy nie są takie same. Oczywiście kluczowy jest wywiad z klientem, poznanie jego oczekiwań i wymagań, ale to ja muszę wykonać projekt, w końcu po to zostałem zatrudniony. W tym wypadku pierwsze życzenia klienta, co do bryły i układu budynku zostały wywrócone do góry nogami. Jednak wymaganie, że budynek ma być skromny zostało utrzymane, a funkcja jest dokładną odpowiedzią na to, czego wymagał inwestor, choć oczywiście ułożoną w autorski sposób - dodaje.

Dwie strefy

Na parterze zaprojektowane zostały duże przeszklenia, które pozwalają podziwiać widoki, ponieważ działka posiada wspaniałą ekspozycję. Parter stanowi przestrzeń otwartą, dostępną zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Przestrzenią prywatną jest za to piętro – tam ulokowane są pokoje sypialne i ta strefa zapewnia większe poczucie intymności. Na części dachu, przy sypialni głównej został też zlokalizowany taras dostępny przede wszystkim dla domowników. Na wygląd budynku wpływ miał także ograniczony budżet, co zdeterminowało rozwiązania materiałowe. Na ścianach będzie dominował biały tynk, a na dachu zastosowana zostanie blacha trapezowa. Kolor blachy też ma znaczenie funkcjonalne – jasny materiał nagrzewa się zdecydowanie mniej od ciemnego, a w przypadku użytkowego poddasza to szczególnie istotny parametr.

Kwadratowe wyzwania

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!