×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom pasywny okiem architekta

Dom pasywny okiem architekta

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 09 lis 2019 12:00

Czy wiesz, że urządzając własne mieszanie, czy budując dom masz również ogromny wpływ na środowisko i stopień jego zanieczyszczenia? - pyta architekt Natalia Szyk-Trocha.

Segregujesz śmieci (lub wręcz jesteś zerowaste), kiedy tylko możesz starasz się korzystać z komunikacji publicznej, nosisz ubrania z second handu, a na sam widok plastikowej słomki niemal skręca cię w żołądku. To dobrze. Świat potrzebuje więcej takich osób jak Ty.

Czy wiesz, że urządzając własne mieszanie, czy budując dom masz również ogromny wpływ na środowisko i stopień jego zanieczyszczenia?

Zobacz także: Dom w górach - nowoczesna architektura w naturalnym krajobrazie.

Budowa przeciętnego domu emituje tyle zanieczyszczeń do atmosfery ile przeciętny człowiek wytwarza w codziennym życiu przez okres 10 lat*! A sektor budownictwa jest odpowiedzialny za prawie 40% światowej emisji dwutlenku węgla*!

Praktycznie wszystko wpływa na ostateczny wynik: meble, materiały wykończeniowe, oświetlenie, instalacje, materiały budowlane, proces budowy czy użytkowanie.

(*wg szacunków Alliance for Buildings and Constructions)

Wiem, że połapanie się w tym wszystkim nie jest proste.

Nawet ja, jako architekt z uprawnieniami, miałam duży problem ze znalezieniem źródeł rzetelnej, usystematyzowanej, a przede wszystkim praktycznej wiedzy jak projektować, budować i urządzać w duchu eko.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym mgr inż. arch. Natalia Szyk-Trocha opowiada o zaletach domów pasywnych TUTAJ

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także