×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom parterowy. 20 projektów z polskich pracowni

Dom parterowy. 20 projektów z polskich pracowni

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 22 lip 2015 12:32
Zaktualizowano: 23 lip 2015 08:37

Dom parterowy w wielu sytuacjach będzie najlepszym wyborem. Ma on swoje niepodważalne zalety, takie jak: komunikacja w poziomie, bezpośredni kontakt i dostęp do otaczającego terenu, łatwe oddzielenie, szczególnie akustyczne, strefy nocnej od dziennej.

Dom parterowy w wielu sytuacjach będzie najlepszym wyborem. Ma on swoje niepodważalne zalety, takie jak: komunikacja w poziomie, bezpośredni kontakt i dostęp do otaczającego terenu, łatwe oddzielenie, szczególnie akustyczne, strefy nocnej od dziennej.

Tego typu dom z pewnością sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi lub osób w podeszłym wieku, gdyż dla nich kilkunastokrotne pokonywanie schodów na poddasze to nie lada wyzwanie.

Koszty budowy

Budowa domu parterowego z reguły jest również tańsza niż budowa domu piętrowego. Tu te koszty nieco inaczej się po prostu rozkładają. Z pewnością potrzebujemy większej działki, dlatego domy jednokondygnacyjne zdecydowanie lepiej budować na przedmieściach lub na wsi.

Większa będzie tu powierzchnia dachu i fundamentów. Jednak fundamenty będą musiały to przenosić znacznie mniejsze obciążenia. Koszt wykonania stropu będzie za to niższy. Jeśli zaprojektowano strych, wystarczy strop drewniany.

Na etapie stanu surowego, dom parterowy jest rozwiązaniem droższym niż dom z poddaszem. Jednak jeśli uwzględnimy cenę robót wykończeniowych szale wagi cenowej się odwracają, gdyż roboty wykończeniowe parterówki nie wymagają takich nakładów jak piętrowego.

Polacy, którzy podążają za architektoniczną tradycją rodziców i dziadków, często nie są usatysfakcjonowani „skromnym” wyglądem domów parterowych. Wydaje im się, że domy parterowe prezentują się mało okazale na tle piętrowych domów sąsiednich.

Możliwość rozbudowy

Można też wybudować dom parterowy, a później w razie potrzeby, rozbudować go o kolejną kondygnację. Trzeba jednak taką opcje przewidzieć na etapie wyboru projektu.

Zobacz także: Nowoczesny drewniany domek. Zobacz idealny projekt na podmiejską działkę

Łatwe do rozbudowy będą z pewnością domy kryte stropodachem płaskim ze stropem ciężkim (mogącym przenieść obciążenia użytkowe przyszłej kondygnacji). Taki dach można rozebrać, a prace budowlane związane z nadbudową kontynuować z zewnątrz w sposób niewymagający wyłączenia parteru z użytkowania.

Dobre zaplanowanie sposobu rozbudowy domu jest dość istotne z uwagi właśnie na możliwości jego użytkowania w trakcie budowy.

Funkcjonalny rozkład pomieszczeń

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dom parterowy miał 300 m². Wszystko zależy od programu użytkowego. Może to się wydać zaskakujące, ale przy odpowiedniej działce ilość wariantów domu parterowego jest dużo większa, niż piętrowego. Wynika to z możliwości swobodnego rozkładu pomieszczeń w jednym poziomie, bez konieczności ich powiązania między sobą w pionie.

Rozkład funkcji w parterówce zależy bezpośrednio od jej kształtu. Możliwości jest wiele. Rozróżnić można takie rozkłady, jak zwarty prostokątny, atrialny, półatrialny, w kształcie liter L, T czy H. Niezależnie od kształtu, jaki przybierze bryła domu, najważniejsza jest komunikacja wewnętrzna oraz wejście do budynku. 

W większym domu parterowym można czytelnie podzielić funkcje dzienną, pracy i nocną na oddzielne skrzydła, np. w układzie H czy też C. Taki podział, wbrew obiegowym opiniom, pozwala nawet na skuteczniejsze wydzielenie akustyczne i optyczne niż w wypadku domu z poddaszem.

W domu parterowym można podzielić przestrzeń na poszczególne strefy i nadać im różne wysokości. Skutecznym zabiegiem może być obniżenie salonu o kilka stopni, dzięki czemu uzyskamy wrażenie jego większej przestronności. W wypadku domu z dachami spadzistymi, część dzienną można odsłonić aż do skosów dachów i pięknie wyeksponować więźbę dachową. Z kolei w niższej części nocnej warto zamknąć dach płaskim sufitem.

Przestrzeń można także różnicować światłem, ilością i wielkością zewnętrznych okien i drzwi. Niebagatelne znaczenie ma także dobór materiałów wykończeniowych i kolorystyki dla poszczególnych pomieszczeń.

Łączność z ogrodem

W domu parterowym można wyeksponować połączenie z otaczająca zielenią. Ponadto, odpowiednio aranżując ogród można zasłonić „gospodarcze strefy w ogrodzie”, które bywają nie do zamaskowania z poziomu piętra. Dom parterowy w układzie atrialnym pozwala na wygospodarowanie w ogrodzie przestrzeni prywatnych i półprywatnych, na wydzielenie swojego małego królestwa, gdyż w takim układzie można się odciąć od wścibskich spojrzeń sąsiadów czy przechodniów.

Połączenie domu z ogrodem można również stopniować. W tym celu możemy umiejętnie wykorzystać małą architekturę ogrodową: podcienie, patia, tarasy, markizy, pergole. Do tego stopnia możemy zintegrować się z otoczeniem, że stanie się ono naszym letnim mieszkaniem. Dlatego warto w tej strefie zaprojektować letnią kuchnię z grillem lub dobrze połączyć go komunikacyjnie z kuchnią.

W naszej galerii prezentujemy ponad 20 domów parterowych w różnej stylistyce. Życzymy Państwu wielu inspiracji.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także