×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom Optymalny już "prawie" idealny

Dom Optymalny już "prawie" idealny

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 13 gru 2017 22:12
Zaktualizowano: 14 gru 2017 09:06

W oddalonych o zaledwie kilka kilometrów od Pszczyny Radostowicach wiosną tego roku rozpoczęła się budowa modelowego Domu Optymalnego. Autorem nowatorskiego projektu jest Robert Konieczny – uznany architekt, którego nazwisko pojawiło się między innymi w rankingu publikowanym na łamach magazynu Wallpaper*. Zgodnie z założeniami konstruktora, zlokalizowany na skraju Doliny Górnej Wisły dom powinien zapewniać jak najbardziej komfortowe warunki, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych i zarazem proekologicznych rozwiązań.

Jak wskazuje sama nazwa, ideą przyświecającą budowie radostowickiego Domu Optymalnego, jest zachowanie maksymalnej harmonii pomiędzy klimatem panującym w jego wnętrzu, a środowiskiem zewnętrznym.

Dzięki wykorzystaniu szeregu najbardziej nowoczesnych koncepcji i rozwiązań budynek w swojej finalnej formie stanie się komfortowy, energooszczędny i dopasowany do zróżnicowanych warunków pogodowych.

Dom optymalnie idealny

Listę założeń, które realizować będzie Dom Optymalny, otwiera kwestia temperatury panującej w jego wnętrzu o dowolnej porze roku. Zimą kluczowe stanie się efektywne, ekologiczne i ekonomiczne zatrzymanie ciepła w obrębie przegród, a nawet samodzielne wytwarzanie prądu.

Latem z kolei, dzięki precyzji w wytyczeniu umiejscowienia okien, zwymiarowania dachu i ustawienia budynku względem kierunków świata, jego wnętrze powinno być chłodne i niepodatne na przegrzanie. Bardzo istotne jest także doprowadzenie świeżego powietrza, a także naturalnego światła.

Otwarta konstrukcja domu umożliwia elastyczne i precyzyjne modyfikowanie względem wymogów inwestora: rozkładu pomieszczeń i wyposażenia budynku w konkretne opcje. Kompozycja wszystkich kluczowych aspektów Domu Optymalnego zamknięta została w prostej i ponadczasowej bryle budynku, której linia projektowa idealnie wtopi się w krajobraz pszczyńskich przedmieść.

Design funkcjonalny

Na przestrzeni najbliższych tygodni ekipa działająca pod kierunkiem Roberta Koniecznego z KWK Promes ma zakończyć pierwszy etap budowy. Dom o wymiarach 15x9 m w stanie surowym zostanie wyposażony w okna dachowe, okna fasadowe z ciepłym montażem, bramę garażową, ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną, a także precyzyjnie dopasowany system orynnowania.

To właśnie zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwolą na realizację założeń tak energooszczędnych, jak i ekologicznych. Najświeższą z wykonanych dotychczas prac jest pokrycie więźby dachowej wiatro- i wodoszczelną membraną. Zaawansowane prace nad poszyciem zwiastują także rychłe położenie pokrycia dachowego, a także montaż systemu odwodnienia połaci.

Dopełnieniem nowoczesnej bryły budynku stanie się korespondujący z jego prostą formą, system rynnowy Galeco Stal² o kwadratowym przekroju. Partycypowanie w niniejszej inwestycji pozwala w praktyce przekonać się o jakości i uniwersalności wybranego rozwiązania, które poprzez odbiegającą od klasyki formę staje się zarazem doskonałym dopełnieniem nowoczesnych projektów. Rynny o kwadratowym przekroju to nie tylko design i nowatorstwo, ale i znacznie większa funkcjonalność. To właśnie dzięki takiej formie instalacja orynnowania staje się bardziej wydajna i charakteryzuje się większym przepływem – mówi Jakub Szeliga, menedżer ds. rozwoju produktu z firmy Galeco, będącej partnerem projektu „Dom Optymalny”.

Czytaj także: Piękne, przytulne i funkcjonalne wnętrze polskiego domu

Wykorzystany system zostanie zamontowany z wyłączeniem rynny spustowej, którą zastąpi łańcuch do odprowadzania wody opadowej z dachu. Możliwość wprowadzenia tak nietypowej formy zważyła o wyborze tego właśnie systemu do wykończenia krawędzi okapu.

Koniec budowy pierwszego spośród sześciu planowanych Domów Optymalnych ma zgodnie z zamierzeniami konstruktorów zakończyć się w II kwartale 2018 r.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także