Najlepsze Domy
Dom nowoczesny. Ciekawy przykład współczesnej architektury

Dom nowoczesny. Ciekawy przykład współczesnej architektury

„Dom w Malmö” to kompozycja kontrastów, które mają wspólny mianownik: idealnie współgrają z naturą, tworząc wyjątkowe miejsce do życia.

„Dom w Malmö” to projekt domu, który powstał w pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci. Już na pierwszy rzut oka budynek intryguje, sprawiając, że nie można wobec niego pozostać obojętnym. Wszystko za sprawą surowej bieli dominującej w części frontowej, która zdaje się bronić strefy prywatnej mieszkańców, wyznaczając wyraźną granicę między tym, co prywatne a ogólnodostępne.

Przełamuje surowość

Zabiegiem, który eksponuje jej okazałość jest brak okien i subtelnie ukryte, białe, połyskujące drzwi garażowe. Jednak to tylko pozory. Pierwszym przełamaniem owej surowości, a jednocześnie oznaką, że wewnątrz kryje się tajemnica, jest fornirowa ściana, która nieśmiało, lecz przyjaźnie zaprasza do środka, podkreślając wejście do budynku i na wstępie zdradzając, że w jego murach panuje przyjazna atmosfera.

Więcej o nowoczesnych domach będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy!

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczone na nim trofeum myśliwskie, inne niż wszystkie, bo stanowi je głowa jelenia wykonana z białego drutu. Jest ona elementem wyróżniającym się na tle fornirowej ściany, a jednocześnie nie przytłacza dekoracyjnością, po cichu sugerując pasje mieszkańców.

Surowa biel

Surowa biel, która stanowi dominantę frontowej części budynku, pełni jednocześnie funkcję tła dla otaczającej dom zieleni i jeszcze bardziej eksponuje jest proste kontury. Jedno jest pewne – nie znalazła się tu przypadkiem. Ta surowość pobudza wyobraźnię, rodzi ciekawość, tego co ukryte zostało po drugiej stronie.

A tu, to co schowane zostało od zewnętrznej strony, otwiera się na ogród. Efekt otwartości udało się osiągnąć za sprawą panoramicznych okien, które umieszczone zostały na parterze budynku.

Dzięki nim zatarta została granica między nowoczesnym wnętrzem domu a ogrodem. Płynne przejście stanowi gładka i jasna tafla tarasu, której przedłużeniem jest lustro wody. I w tej części domu pojawiają się nieskazitelnie białe ściany wykonane z idealnie gładkiego tynku, lecz tu nie dominują. Pełnią jednak inną funkcję ­ idealny kontrast dla naturalnej zieleni, która w postaci pnącza niejako wdziera się do wnętrz.

Kontrast idealny

Kontrast osiągnięty poprzez zastosowanie różnych materiałów widoczny jest również w architekturze całego budynku – tworzą go bowiem dwie bryły ułożone prostopadle do siebie, które różnią się od siebie, tworząc jednak harmonijną całość.

Zobacz także: Nowoczesny dom wpisany w krajobraz. 

Pierwsza, z dwuspadowym dachem wykonanym z dachówki bitumicznej, w którym stworzone zostało przestronne okno dachowe zapewniające dopływ promieni słonecznych do wnętrza, zdaje się nieco dominować nad drugą – z płaskim dachem.

Obie części zespala ze sobą ciąg okien umieszczonych na parterze, dzięki którym taras znajdujący przed domem wydaje się być integralną częścią domu. Ułożone w dostojnym ciągu okna zapewniają maksymalne doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na parterze, wśród których najbardziej wyeksponowany został pokój dzienny.

O projekcie

Autorzy: Anna Misiura, Łukasz Kabarowski

Adres: Skegrie (Szwecja, okolice niedaleko Malmö)

Powierzchnia użytkowa: 233 m2

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!