×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom na wąskiej działce – żaden problem

Dom na wąskiej działce – żaden problem

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 26 maj 2015 08:51
Zaktualizowano: 26 maj 2015 08:56

Masz niewielką, wąską działkę? Chcesz wybudować na niej dom? To nie problem. Architekci mają wiele projektów domów dopasowanych do wąskich parceli. Często też, nietypowe, niewielkie działki są dla nich wyzwaniem do stworzenia oryginalnego, ciekawego – zawsze funkcjonalnego – projektu.

Masz niewielką, wąską działkę? Chcesz wybudować na niej dom? To nie problem. Architekci mają wiele projektów domów dopasowanych do wąskich parceli. Często też, nietypowe, niewielkie działki są dla nich wyzwaniem do stworzenia oryginalnego, ciekawego – zawsze funkcjonalnego – projektu.

Decydując się na zakup nietypowej działki (niewielkiej, wąskiej) lub, gdy już taką posiadamy warto zapoznać się z przepisami, które jasno określają, gdzie możemy zlokalizować dom. Kluczowy jest tu parametr 16 m. Czasem mogą decydować centymetry.

Przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 marca 2009 roku (Dz. U. nr 56, poz. 461) określają dopuszczalne odległości położenia budynku względem sąsiedniej działki, ułatwiając tym samym dostosowanie projektu domu do wielkości parceli. Według tych ustaleń ściana bez otworów okiennych i drzwiowych może znajdować się nawet przy samej granicy działki budowlanej (jeżeli działka ma mniej niż 16 m szerokości). Jeśli działka ma równo 16 m lub jest większa wówczas należy zachować odległość od granic działki równą 4 m (przy elewacjach z oknami i drzwiami) oraz 3 m (przy elewacjach bez okien i drzwi). Od szerokości działki zależy również szerokość elewacji frontowej domu. W przypadku działki szesnastometrowej optymalna szerokość elewacji frontowej wynosi 9,5 m, analogicznie przy działkach o szerokości 14 m – 8,5 m, 13 m – 7,5 m, 12 m – 6,5 m.

Warto dokładnie zmierzyć
W przypadku wąskich działek warto również dokonać bardzo dokładnego ich pomiaru, zdarza się, że są one nierówne np. działka się minimalnie zwęża lub rozszerza. W tym przypadku centymetry mogą zaważyć o przyszłym usytuowaniu bydynku, a także wyelimoniować wybór określonych projektów. W tym celu najlepiej zlecić mierzenie działki geodecie.

W przypadku planowania usytuowania budynku na działce musimy również sprawdzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzeni, który może dopuszczać inną niż przewidywana w Prawie Budowlanym odległość od granic działki. Gmina może bowiem narzucać odrębne warunki zabudowany na swoim terenie. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli mamy wątpliwości co do interpetacji zapisów można również skonsultować się z architektem miejskim (urbanistą). Warto także postarać się o zgodę sąsiedzką na przybliżenie się do granic działki sąsiada, co będzie atutem przy rozpatrywaniu wniosku o pozwolenie na budowę.

Co z garażem?
Inaczej wygląda sprawa wybudowania garażu lub budynku gospodarczego. W tym wypadku mogą być one ustawione minimum 1,5 m od granicy działki tylko wówczas, gdy ich wymiary nie przekraczają 5,5 m długości i 3 m szerokości oraz gdy w ścianie nie ma żadnych otworów.

Istnieją dwa podstawowe rozwiązania, jakie należy uwzględniać przy projektowaniu takiej zabudowy. W pierwszej wersji garaż umieszczamy pomiędzy ulicą i domem a wejściem, na krótszej ścianie. Plusem takiego rozwiązania jest mała odległość pomiędzy garażem, furtką oraz frontowymi drzwiami. Druga wersja, nieco bardziej skomplikowana, zakłada umieszczenie garażu za domem a drzwi wejściowych na dłuższej ścianie budynku. Minusem takiego rozwiązania jest jednak konieczność wydzielenia dodatkowych kilku metrów na dojazd do garażu.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także