×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Dom kopuła, czyli designerski ośrodek dla pracowników brytyjskiej firmy meblowej

Dom kopuła, czyli designerski ośrodek dla pracowników brytyjskiej firmy meblowej

Autor: Joanna Buharewicz
Dodano: 03 cze 2015 11:31
Zaktualizowano: 08 cze 2015 08:01

Timothy Oulton, założyciel brytyjskiej marki meblowej, stworzył dla swoich projektantów przebywających w Chinach niezwykłe osiedle. Dome Home to przestrzeń, gdzie jego pracownicy mogą współdziałać w inspirujących i komfortowych wnętrzach. Główna kopułowa konstrukcja z litego drewna to innowacyjny projekt, który spełnia wymogi stawiane budynkom energooszczędnym.

Timothy Oulton, założyciel brytyjskiej marki meblowej, stworzył dla swoich projektantów przebywających w Chinach niezwykłe osiedle. Dome Home to przestrzeń, gdzie jego pracownicy mogą współdziałać w inspirujących i komfortowych wnętrzach. Główna kopułowa konstrukcja z litego drewna to innowacyjny projekt, który spełnia wymogi stawiane budynkom energooszczędnym.

Do wioski wchodzi się przez betonową bramę Moon Gate, która jest echem tradycyjnej chińskiej architektury, skąd goście są od razu wciągnięci do pięknego i spokojnego ogrodu liczi przez bambusowy tunel – stelaż dla uprawianych winorośli. Centralny budynek Halodome i siedem okrągłych domów wokół niego zostały starannie wykonane, aby minimalnie wpływać na otaczające środowisko. Chcieliśmy stworzyć coś pięknego, niezwykłego, przemyślanego, robiąc to na swój własny sposób – wyjaśnia Timothy Oulton.

Najsurowsze wymogi energetyczne

Kopuła Halodome jest całkowicie samonośna, wolna od kolumn lub filarów, a cała konstrukcja została stworzona przy użyciu drewna z certyfikatem FSC i jest zbudowana zgodnie z niemieckimi standardami domu pasywnego, najwyższymi na świecie. Jest to budynek o ultra niskim zapotrzebowaniu na energię, z potrójnymi szybami w oknach i drzwiach, które zostały przywiezione z Europy. Struktura jest niezwykle szczelna i dobrze izolowana. Minimalna energia potrzebna jest do zasilania wszystkich świateł w budynku i jest równowartością potrzebną do zagotowania wody w czajniku.

Wnętrza do relaksu i inspiracji

Wnętrza Halodome zostały starannie przemyślane. Zakrzywione linie specjalnie dostosowanych mebli nawiązują do zaokrąglonych kształtów budynku. Sofa Shabby marki Timothy Oulton z miękkimi liniami została odkryta na nowo, a kuchnię ze stali nierdzewnej i marmuru zaprojektowano tak, by „przytuliła” zakrzywione ściany. Krzesła Crossfire brytyjskiej marki, które otaczają marmurowy stół wykonany na zamówienie, są obite wełną owczą Baa Baa. Swobodny i przytulny klimat, który panuje w pomieszczeniu sprawia, że można tu naprawdę odpocząć i się rozerwać.

Simon Laws, projektant Dome Home, opowiada – Często najlepsze pomysły przychodzą podczas wolnego czasu, kiedy ludzie – projektanci – gromadzą się, by po prostu pogadać o rzeczach, które nie są związane z projektowaniem. To jest właśnie to, co ta firma stara się robić.

Wyzwanie kontrukcyjne

Największym wyzwaniem projektu były precyzyjne wymagania techniczne. Firma specjalistyczna z Wielkiej Brytanii skupiła się na projekcie budowlanym, natomiast wnętrze zaprojektowano w Chinach. Struktury z litego drewna są rzadkie w południowych Chinach, więc lokalny przedsiębiorca budowlany miał kilka problemów do pokonania. Osiemdziesiąt prefabrykowanych paneli drewnianych wykonano z największą dokładnością, żeby idealnie do siebie pasowały.

Okrągłe domy

Budynek Halodome leży w sercu miniwioski, która została zbudowanego wokół niego. W spokojnej przestrzeni ogrodu liczi ścieżki prowadzą od centralnej drewnianej kopuły do siedmiu dwukondygnacyjnych okrągłych murowanych domów, które są głównymi przestrzeniami mieszkalnymi dla pracowników i gości, przybywających tu z całego świata.

Okrągłe domy podzielają podstawowe założenia Dome Home. Cegły i drewno pozyskane z lokalnej wsi zostały poddane recyklingowi i użyte z inżynieryjną precyzją, by stworzyć zrównoważone budynki z innowacyjnymi rozwiązaniami projektowymi. Krągłości są nawiązaniem do sprytnie meandrujących ścieżek i krętych schodów.

Ścieki z budynków są uzdatniane na miejscu w systemie kanalizacji wykorzystującej trzciny. Tak uzyskana woda jest następnie ponownie wykorzystywana do podlewania sadów. Stare budynki zaadaptowano natomiast na siłownię i pralnię.

Wioska została zbudowana, by połączyć eklektyczną mieszankę talentu i osobowości oraz stworzyć kreatywne środowisko, osadzone głęboko w naturze. Organiczny projekt dowodzi, że piękno leży w prostocie i pokazuje, jak można dbać o swoich pracowników.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także