Najlepsze Domy
Dom jednoosobowy. Czy da się mieszkać na 40 m²?

Dom jednoosobowy. Czy da się mieszkać na 40 m²?

Zaprojektowanie domu o powierzchni 40 m², o ciekawej architekturze, z garażem, nowoczesnego i jednocześnie wpisującego się w otoczenie osiedla domów jednorodzinnych z dwuspadowymi dachami, to niełatwe zadanie. Niezwykle ciekawy projekt zrealizowano w Krakowie.

Zaprojektowanie domu o powierzchni 40 m², o ciekawej architekturze, z garażem, nowoczesnego i jednocześnie wpisującego się w otoczenie osiedla domów jednorodzinnych z dwuspadowymi dachami, to niełatwe zadanie. Niezwykle ciekawy projekt zrealizowano w Krakowie.

Domo Dom to budynek jednoosobowy z pełnym programem, niezbędnym do wygodnego zamieszkania dla singla. Minimalizacja przestrzeni mieszkalnej była tu koniecznością.

Założeniem projektu było zaprojektowanie przestrzeni mieszkalnej dla jednej osoby i wygospodarowanie miejsca na garaż. Z tego powodu część mieszkalna niejako „unosi się” łukowato ku górze, pod spodem robiąc miejsce na pomieszczenie dla samochodu. Dzięki takiemu spiętrzeniu brył nie było konieczności powiększenia powierzchni zabudowy, garaż nie zajmuje dodatkowej powierzchni. Udało się w ten sposób stworzyć dom odpowiadający wymogom planu miejscowego i przepisom, dotyczącym powierzchni nowych obiektów.

Garaż obłożony jest ciętym na gładko jasno szarym piaskowcem, dobranym bez skaz i żółtych przebarwień, a pozostała część domu pokryta jeszcze szczelnie czarną blachą tytanowo-cynkową. Materiały obecne w sąsiadującej przestrzeni od ponad stu lat, zastosowane na domu nie budzą wątpliwości jego nowoczesnego i lekkiego charakteru.

Pomysł na dom, to prosta bryła sześcianu, w której zawarto wyjściową funkcję - pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz sypialnią. Aby spełnić wymogi decyzji o warunkach zabudowy, sypialnia została przeniesiona na poddasze, a garaż wsunięty pod spód. Do sypialni na poddaszu dostaniemy się po schodach opartych na ścianie garażu. Okna wzdłuż biegu schodów doskonale doświetlają klatkę a kształtem podkreślają dynamikę bryły, która wraz ze schodami unosi się do góry. Sypialnia doświetlona jest trzema oknami połaciowymi od wschodu, pokój dzienny natomiast posiada przeszklenie od zachodu na całej ścianie.

Projekt: Dom jednorodzinny Domo Dom

Lokalizacja: Kraków

Inwestor: prywatny

Projektant:autor projektu: architekt Tadeusz Lemański, ARCHITEKT.LEMANSKI

Powierzchnia mieszkalna: 40 m²

Garaż: 22 m²

Autor zdjęć: Tomasz Zakrzewski

 

4Buildings - nowe wydarzenie branży budowlanej w Polsce i cztery niezależne konferencje o najważniejszych trendach w budownictwie XXI wieku - już 15-17 listopada w Katowicach. Zarejestruj się teraz!

 • pio,

  Projekt i pomysł samego domu jest świetny natomiast umeblowałbym to zupełnie inaczej. Nie rozumiem tej krytyki :) Ludzie otwórzcie swoje umysły :)
 • redakcja,

  Dom jest przy ul. Zakamycze w Krakowie, na skraju Lasu Wolskiego.
 • Xerxess,

  Po zdjęciach typowałbym okolice Olszanicy, ulica Rzepichy, Chełmskiej ;).
 • kownt,

  z takimi meblami to nawet zwykłe kwadratowe mieszkanie byłoby ładne.
 • Gość,

  Nie narzekajcie!!! Ograniczone umysły !!!! To był prywatny inwestor i może jemu właśnie tak pasuje. Wyłóżcie kasę i sami zaprojektujcie i wybudujcie coś interesującego.
 • ania,

  wnętrza urządzone strasznie... ani pomysłu, ani wyczucia, kolory bez sensu, meble z przypadku. Słabiutko.
 • POLITEUSZ,

  BARDZO CIEKAWY PROJEKT, W JAPOŃSKIM STYLU, BRAKUJE TYLKO JEZIORKA I BON SAI W OGRODZIE.
 • GPR+,

  Tylko jeśli łazienko-toaleta jest na dole to musi być bardzo mała bo przecież na dole jest również garaż. Może właśnie dlatego jej nie pokazano. Pewnie jest tam miejsce tylko na muszle i prysznic, może umywalkę. Ale musi tam być. A skoro jest to pewnie z garażu do domu przechodzi się zażywając świeżego powietrza. W zimie, przy śniegu to gratuluje pomysłu. hmm.. A gdzie miejsce na pralkę, suszarkę czy nawet sznurki które montuje się nad wanną?
  Swoją drogą to bardzo, bardzo słabo umeblowane mieszkanie. Na dole nie powinno być jadalni ale pokój dzienny z kanapą, dużym telewizorem i ławą. Inaczej nie ma gdzie zapraszać gości.
  Jest za mało szafek kuchennych. ta mała wisząca szafeczka wygląda wręcz idiotycznie. Powinna tam być ociekarka i szafka z prawdziwego zdarzenia na talerze i szklanki. Miejsce jest więc nie rozumiem czemu ich tam nie ma.Singiel również potrzebuje garnki i patelki do gotowania. Kuchenka elektryczna jest mało oszczędna jednak gazowa nie może stać tak blisko lodówki (gaz i prąd). Zresztą elektryczna też grzeje więc też stoi za blisko. Nie mam miejsca nawet na mikrofalówkę. Co ciekawe nie ma szafy ubraniowej tyko na górze jakieś małe szafeczki. Osobiście brakowało by mi też biurka na komputer. Szafek czy regałów na różne duperele również nie ma. Nie wiem kto to projektowała ale sie nie spisał. Widzicie tam jakiekolwiek ogrzewanie?
 • Bara Kuda,

  Proponuję nazwę: Garaż z antresolą.
 • Bara Kuda,

  Proponuję nazwę: Garaż z antresolą.
 • GPR+,

  Łazienka jest pewnie na dole obok schodów - nie pokazano tej części domu co jest trochę dziwne.
 • KRAKOW_ZAINTERESOWANY,

  JAKI JEST KOSZT BUDOWY DOMU? PRZY JAKIEJ ULICY SIĘ ZNAJDUJE TEN DOM W KRAKOWIE?
 • wysoki mirek,

  A czy projektant pomyślał o wysokich ludziach? Z tego co widzę nad schodami jest róg ściany i sufitu i jest nisko. Kanapa na górze ma może pół metra nad głową.
  40m2 może i wystarczy singlowi, ale nie jeśli zaoszczędzono na wysokości.
 • gerwaz,

  Jaki jest budowy samego domu (pod klucz)?
 • jojo,

  A gdzie łazienka?
 • zuzia,

  Za malo miejsca nawet dla 1 osoby.