×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom hybrydowy - co to takiego?

Dom hybrydowy - co to takiego?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 18 sty 2017 11:59
Zaktualizowano: 18 sty 2017 12:26

Budownictwo energooszczędne to budownictwo przyszłości. Co do tego nie ma wątpliwości. Są jednak domy, które podnoszą standard energooszczędności i komfortu na bardzo wysoki poziom. Przykładem może być dom hybrydowy.

Dom hybrydowy łączy w sobie wszystkie pożądane cechy, jakie powinien mieć dom. Nie chodzi tu tylko o kilka sposobów zasilania produkowanych z OZE, a o harmonijne dostosowanie do siebie cech stanowiących o komforcie, bezpieczeństwie, aspekcie ekonomicznym, ekologii i zdrowiu domowników. Dom hybrydowy dba o środowisko, portfel właściciela, komfort mieszkańców, ich bezpieczeństwo i zdrowie. To kompletne miejsce do życia!

Dom hybrydowy to pasywny lub energooszczędny budynek zasilany odnawialnymi źródłami energii, budowany np. w standardzie Multi Comfort Grupy Saint-Gobain. Zastosowanie Systemu Hybrydowego składającego się z paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, pompy ciepła, rekuperacji, wentylacji mechanicznej oraz wysokiej klasy materiałów, jak wełna skalna, drewniano-aluminiowe pasywne okna, bloczki silikatowe powoduje, że dom hybrydowy to bardzo zaawansowany technologicznie budynek z tak niskimi kosztami eksploatacji.

Formuła standardu Multi-Comfort

Multi-Comfort to idea kreowania przestrzeni życiowej z dbałością o komfort w każdym jego aspekcie. Jego wymagania są oparte na założeniach dla domów niskoenergetycznych i zeroenergetycznych, ale wykraczających znacznie poza aspekty samej energooszczędności.

Wychodzimy z założenia, że ważne są nie tylko solidne materiały i sprawdzone metody budowy, ale także samopoczucie mieszkańców. Poszukiwania idealnego modelu budownictwa rozpoczęły się wiele lat temu, kiedy eksperci Grupy Saint-Gobain opracowali standard dla domów jednorodzinnych. Fundamentem koncepcji Multi-Comfort jest zapewnienie komfortu termicznego, akustycznego, dobrej jakości powietrza i wizualnego. Mieszkańcy domów powinni czuć się w nich dobrze, bo ma to wpływ na nasz ogólny stan zdrowia. Z punktu widzenia naszego portfela dom powinien być efektywny energetycznie, bezpieczny i przyjazny dla zdrowia oraz środowiska – mówi Janusz Łyczko, lider projektu Multi-Comfort Saint-Gobain. W czasie ostatnich 5 lat powstawały w Polsce domy modelowe, które były dla nas i naszych Partnerów niejako poligonem doświadczalnym. Podczas procesu modelowania, projektowania i realizacji domów czerpaliśmy wiele z dotychczasowych doświadczeń wszystkich marek Saint-Gobain, a także naszych partnerów, budujących z zachowaniem najwyższych standardów, oraz Krajowej Agencji Poszanowania Energii, która niejako nadzorowała te procesy.

Cechy domu hybrydowego:

Energia elektryczna - Panele fotowoltaiczne

Tradycyjny pobór prądu z sieci miejskiej ograniczony został do minimum i traktowany jest jako zasilanie wspomagające. Źródłem energii elektrycznej są ogniwa fotowoltaiczne (opcjonalnie turbina wiatrowa). Pozyskana w ten sposób nadwyżka energii elektrycznej może zostać sprzedana do sieci. Zainstalowany system liczników zapewnia użytkownikowi stały wgląd i kontrolę nad ilością prądu pobieranego z sieci oraz wytwarzanego z własnych siłowników. Cały system opracowano tak, aby zredukować koszty zużycia energii w domu.

W przypadku dłuższego braku słońca (np. noc, okresy zimowe) dom hybrydowy jest zabezpieczony przez stałe podłączenie do powszechnej sieci energetycznej. Dzięki temu rozpoczyna się czerpanie dodatkowej energii z sieci.

Ciepła woda użytkowa - Kolektory słoneczne

Ogrzanie wody użytkowej w domu hybrydowym zapewnia system kolektorów słonecznych zlokalizowanych na dachu. Ciepło promieni słonecznych wykorzystane jest do ogrzania zasobnika na ciepłą wodę użytkową. W okresach mniej słonecznych dni system wspomagany będzie za pomocą prądu z sieci elektrycznej (bądź alternatywnie z turbiny wiatrowej) lub przez pompę ciepła.

Ogrzewanie domu - Pompa ciepła

Źródłem ciepła w domu hybrydowym jest: uszczelnienie domu dzięki standardowi budowy (np. Multi Comfort House), pasywne okna (3 skrzydłowe) oraz ogrzewanie pompą ciepła. Źródłem ciepła z którego korzysta to urządzenie to ciepło zawarte w gruncie. Energia jest pobierana i przetwarzana przez pompę ciepła przy niewielkim udziale energii elektrycznej.

Odzysk ciepła - Wentylacja z rekuperacją

W domu hybrydowym stosuje się wentylację mechaniczną z rekuperację, która zwiększa komfort powietrza bez obniżania temperatury. System dostarcza w sposób ciągły świeże i oczyszczone powietrze z zewnątrz oraz usuwa „zużyte”.

Oszczędność wody - Zbiornik na deszczówkę

Wody opadowe z dachów poprzez rynny trafiają do systemu podziemnych rur i dalej do zbiornika, w którym będą magazynowane. Woda ta jest wykorzystywana do podlewania terenów zielonych oraz do innych tzw. ”brudnych prac”.

Energia elektryczna - Turbina wiatrowa

Turbina wiatrowa to dodatkowe urządzenie służące do pozyskiwania energii elektrycznej z siły wiatru. W przypadku dłuższego braku wiatru prąd jest bezpośrednio pobierany z sieci zewnętrznej. Dom hybrydowy jest zabezpieczony przez stałe podłączenie do powszechnej sieci energetycznej . 

Ochrona środowiska - Biooczyszczalnia

Ścieki bytowe odprowadzane są do zbiornika, w którym elementy stałe oddzielane są od wody, a woda podczyszczana. Elementy stałe pozostają w zbiorniku natomiast oczyszczona woda rozprowadzona jest systemem podziemnych rur drenażowych do gruntu. Rozwiązanie takie pozwala zredukować częstotliwość opróżniania zbiornika z comiesięcznego do nawet dwukrotnego w ciągu całego roku.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także