×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom energooszczędny. Lepszy niż lokata bankowa

Dom energooszczędny. Lepszy niż lokata bankowa

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 03 paź 2014 12:25
Zaktualizowano: 03 paź 2014 13:09

O cechach dobrego projektu domu energetycznego, trendach w projektowaniu i zainteresowaniu ciepłymi domami wśród inwestorów z Mariuszem Dębskim, Szefem Projektu Buduj z Z500 rozmawia Maria Kubala.

O cechach dobrego projektu domu energetycznego, trendach w projektowaniu i zainteresowaniu ciepłymi domami wśród inwestorów z Mariuszem Dębskim, Szefem Projektu Buduj z Z500 rozmawia Maria Kubala.

 

Mariusz Dębski
Mariusz Dębski

Czy Polacy przekonali się do domów energooszczędnych? Czy jesteśmy przygotowani na zainicjowany w styczniu tego roku siedmioletni marsz w kierunku coraz wyższych standardów energooszczędnych domów?

Coraz częściej Polacy, planując budowę domu, myślą perspektywicznie i rozumieją, że inwestycja w dom energooszczędny bywa lepszym i bezpieczniejszym posunięciem niż lokata bankowa. Rosnąca świadomość ekologiczna również wpływa na większą otwartość na nowe technologie. Śmiało możemy powiedzieć, że dziś mądry inwestor to taki, który umiejętnie przelicza koszty i wie, że każda złotówka zainwestowana w poprawę parametrów budynku zwróci się z nawiązką.

Jakie są cechy dobrego projektu domu energooszczędnego? Jakie są istotne parametry energetyczne budynku?

Ważna jest zwarta bryła budynku i w miarę możliwości, duża powierzchnia, aby uzyskać możliwie największy stosunek kubatury ogrzewanych pomieszczeń do wielkości przegród zewnętrznych. Najlepiej, gdy dom wybudowany jest na planie prostokąta, z prostym dwu-, a najlepiej jednospadowym dachem, bez wykuszy i lukarn. Znacznie mniejsze straty ciepła w przeliczeniu na mkw powierzchni występują w domach z poddaszem użytkowym niż w parterowych. Rozkład pomieszczeń powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby od północy usytuowane były wszelkie schowki, garderoby, pomieszczenia techniczne, garaż, czyli takie, które, mogą mieć niższą temperaturę bez szkody dla komfortu użytkowania. Dom energooszczędny powinien być tak zaprojektowany, aby maksymalnie dużo przeszkleń znajdowało się od strony południowej i zachodniej, a mniej od strony północnej. Chodzi o bilans zysków i strat ciepła – od strony południowej okna „spowodują” dodatkowe ogrzanie domu, a od północnej – jego wychłodzenie.

Czy projekt domu energooszczędnego powinien posiadać dodatkową dokumentację projektową? Na jakie parametry powinien zwrócić uwagę inwestor?

Dodatkowa dokumentacja nie jest wymogiem. Można certyfikować dom na pasywny bądź energooszczędny. W takim projekcie wszystkie modyfikacje względem wersji standardowych są już wrysowane i stanowią pełną i kompletną dokumentację.
Projekt domu energooszczędnego posiada charakterystykę, potwierdzającą wiarygodność zastosowanych rozwiązań. Inwestor powinien zwrócić uwagę na parametry energetyczne oraz na to czy przewidziano zastosowanie rekuperacji, jaki zastosowano rodzaj ogrzewania, w jakiej technologii będzie budowany dom i z jakich materiałów.

Jakie rozwiązania energooszczędne uwzględniane są na etapie projektu? Czy można „zepsuć” projekt domu energooszczędnego podczas budowy?

Na etapie projektu uwzględnia się rodzaj ogrzewania, rekuperację (ma wpływ na czynnik Ep), odpowiednią bryłę budynku i rozkład pomieszczeń, wyeliminowanie mostków cieplnych, rodzaj instalacji wspomagających, np. solarów itp.
Oczywiście brak fachowości przy realizacji projektu bądź niefortunne oszczędności mogą „zepsuć” najlepszy projekt. Najczęstszym błędem jest po prostu niestaranne wykonanie. Zwykle objawia się to w niewłaściwym uszczelnianiu dachu. Można przedziurawić folię i utracić tym samym jej szczelność. Bywa, że inwestor próbuje zaoszczędzić i nie dołożyć izolacji. Zwracajmy więc uwagę na to, by trzymać się projektu, zatrudniać fachowców, nie szukać na własną rękę oszczędności, bo to może przynieść jedynie straty.

Czy domy energooszczędne są droższe w budowie? Jakie jest uzasadnienie ekonomiczne realizacji projektu energooszczędnego?

Szacowany koszt budowy domu w wersji niskoenergetycznej z zastosowaniem m.in. grubszej warstwy ociepleń wszelkich przegród, wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz instalacji solarnej wynosi ok. 15-25% więcej niż w wersji standardowej. Odpowiedź na pytanie o wyższą cenę musi więc być twierdząca, ale pamiętajmy, że to się opłaca. Jest to przede wszystkim inwestycja we własny komfort mieszkania – w takim domu nie mamy wilgoci, dzięki rekuperacji oszczędzamy na budowie komina i zyskujemy dodatkową przestrzeń oraz świeże powietrze. Początkowo wyższe koszty stosunkowo szybko się zwracają – jest to też uzależnione od technologii jaką wybierzemy.

Jeszcze kilka lat temu powszechnie sądzono, że domy energooszczędne nie są atrakcyjne wizualnie, ze względu na różnego typu ograniczenia, chociażby dotyczące zwartej bryły budynku. Czy rzeczywiście tak jest?

Trendy się zmieniają i faktycznie dzisiaj domy energooszczędne są atrakcyjne i mają bardzo ciekawe i ładne elewacje, mimo wielu wymagań, powodujących ograniczenia przy swobodzie projektowania. Domy energooszczędne są dużo bardziej popularne ze względu na dużą ilość reklam i kampanii marketingowych, więc przeciętny inwestor również przyzwyczaił się do nowego stylu. Oczywiście, projekty bywają rożne – jedne bardziej przypominają dotychczas budowane domy, inne wizualnie są zupełnie inne. Ich wygląd jest podyktowany tym, aby wykorzystać maksymalnie energię odnawialną i osiągnąć wyższy poziom energooszczędności. Atrakcyjność tych projektów jest też sprawą gustu. Projektant napotyka na pewne ograniczenia, ale z każdym można sobie poradzić i efekt końcowy zależy od kreatywności fachowca.

Dziękuję za rozmowę.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także