REKLAMA
Najlepsze Domy
Dom drewniany - nowoczesny czy tradycyjny?

Dom drewniany - nowoczesny czy tradycyjny?

Dom drewniany, nawet ten z bala, nie musi koniecznie wyglądać jak tradycyjna wiejska chatka. Architekci i inwestorzy coraz częściej decydują się na eksperymentowanie ze stylistyką budynku, a dom z drewna jak żaden inny pozwala na osiągnięcie rozmaitych efektów końcowych.

Domem z drewna jest zarówno budynek z bali łączonych na ciesielskie zamki o aparycji tradycyjnej górskiej chałupy, jak i dom szkieletowy wielokrotnie nie od odróżnienia od jego murowanych odpowiedników. Wysoce plastyczne drewno pozwala na uzyskanie oryginalnych form i kształtów, a jednocześnie dobrze komponuje się z innymi materiałami, takimi jak szkło, stal czy nawet beton. Bogata oferta projektowa oraz charakter surowca, jakim jest drewno, pozwala na budowę zarówno tradycyjnych wiejskich chat jak i budynków na wskroś nowoczesnych.

W zgodzie z naturą
Dobra architektura charakteryzuje się nie tylko atrakcyjnym wyglądem budynku, ale również dopasowaniem do okalającego ją otoczenia. Kontekst, w jaki wpisany zostanie dom ma niebagatelny wpływ na jego stylistykę. Pamiętajmy, że decydując się na tradycyjny dom drewniany, powinniśmy dysponować działką w otoczeniu wiejskim, najlepiej z sąsiadującym lasem lub krajobrazem górskim. Ciężkie drewniane bale, zdobienia ciesielskie i solidne kominy z okładziną kamienną będą wyglądać groteskowo w towarzystwie nowoczesnych budynków. Często jednak pojedyncze akcenty, jak okazalsze przeszklenia lub obłożenie elewacji drewnianą szalówką potrafi nadać budynkowi nowocześniejszego, bardziej uniwersalnego charakteru. Warto jednak wówczas rozważyć budowę domu szkieletowego, rzadko bowiem wybieramy dom z bala mając w planach „psucie” jego elewacji. Mniej wymagające co do kontekstu są budynki szkieletowe. Ich bryła jest bardziej uniwersalna, a inwestor zyskuje dowolność wykończenia elewacji. Zarówno drewniane deski elewacyjne, jak i tradycyjny tynk cieszą się podobną popularnością. Mając na uwadze estetykę całego krajobrazu – i przy sprzyjających warunkach zabudowy dla danego terenu – możemy popuścić wodze fantazji i stworzyć swój wymarzony dom z drewna. Poniżej prezentujemy wybrane przykłady – te bardziej tradycyjne jak i inspirowane nowoczesnymi rozwiązaniami – architektury drewnianej.
Anna Sołomiewicz

  • Lawenda,

    Nie do końca zgodzę się z twierdzeniem, że ciężkie, drewniane bale nie pasują do domów nowoczesnych. Wszystko tak naprawdę zależy od projektu i wykonania. I naprawdę da się pogodzić te, wydawałoby się, przeciwstawne koncepcje. Oglądałam taki dom na żywo. Wykonany został przez Natur Eko Dom (specjalizują się w balu) - można znaleźć na ich stronie w realizacjach (linka nie będę podawać a zdjęcia tu nie wkleje). Nazywa się to u nich jako \"Dom nowoczesny Stare Sady\". Duże przeszklenia, wykonany jako dom ryglowy z dużych belek. Wygląda lekko i nowocześnie, pomimo że materiał do takich nie należy. Warto zobaczyć.