Najlepsze Domy
Czy tak będą wyglądały domy w przyszłości? Zobacz ciekawą realizację

Czy tak będą wyglądały domy w przyszłości? Zobacz ciekawą realizację

Inwestorzy poszukiwali domu, który będzie odzwierciedlał ich życie pełne wyjazdów i podróży po całym świecie. Ich pragnienie życia w ogrodzie i… uosobienie filmowej różnorodności ich niecodziennego życia. Odpowiedzią na te potrzeby jest dom Tobogan, a właściwie dwa domy.

Tobogan to trzypiętrowy dom o powierzchni 512 m kw. wzniesiony na południowym stoku nieopodal ulicy Calle Jimena Menéndez Pidal w Madrycie.

Projekt architektów ze studia Z4Z4 AAA zakładał wybudowanie dwóch odrębnych domów, pomiędzy którymi mieści się parking samochodowy oraz wejście i dwie klatki schodowe.

Przestrzeń między dwoma domami pełni funkcję regulatora termicznego (szklarnię) oraz tworzy swoisty wizualny ciąg między ogrodem i malowniczą grotę, przechodząc przez salon, saunę, siłownię, bar, jadalnię oraz kuchnię.

Więcej o nowoczesnych domach i budownictwie przyszłości będziemy mówić podczas 4Buildings, w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Dwa światy

Jeden z domów (najniższa kondygnacja), wyrasta z ziemi i służy mieszkańcom jako typowe miejsce do mieszkania, gdzie wykonują typowe codzienne czynności.

W drugim (najwyższa kondygnacja) stają się kimś wyjątkowym, jak w filmie. Wszystko to dzięki zaprojektowaniu tam przestrzeni wyzwolonej, beztroskiej, pływającej w powietrzu, z widokiem na wspaniały ogród.

Sceniczny, czy wręcz filmowy charakter tej przestrzeni został osiągnięty przez architektów poprzez częściowe odsłonięcie życia domowego mieszkańców, oscylującego między dwoma tak różnymi kondygnacjami (i domami).

Granice dolnej kondygnacji wyznaczają dwie długie betonowe ściany, dosłownie wbite w ziemię. Na południu domu znajduje się egzotyczny ogród stworzony dla wygody życia, na północy czai się zaś groteskowy ogród. W środku znajduje się ciepła „szklarnia”.

Powyżej tej zielonej strefy mieści się przestrzeń ukształtowana z trzech cylindrów powstałych z blachy falistej, owinięta zasłonami, światłem i lustrami.

Wewnątrz tych cylindrów znajdują się wspaniałe wnętrza oferujące całkowitą prywatność mieszkańcom, urządzone przy użyciu takich materiałów jak drewno, bawełna, len i jedwab, przepełniony pamiątkami z niezapomnianych podróży po całym świecie.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!