REKLAMA
Najlepsze Domy
Co warto wiedzieć o umowie deweloperskiej?

Co warto wiedzieć o umowie deweloperskiej?

Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Zakup mieszkania to bardzo poważna decyzja, która powinna być przemyślana. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podpisując umowę deweloperską.

Zdecydowałeś się na zakup mieszkania, które jeszcze jest w fazie budowy? Jeśli tak, na pewno spotkasz się z umową deweloperską. Czym jest, do czego zobowiązuje i na co zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu?

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska to zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności nieruchomości po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego i przeniesienia jej na nabywcę, w zamian za wynagrodzenie z tego tytułu. Innymi słowy, umowa deweloperska ma na celu ochronę praw nabywcy - klienta, kiedy przedmiot samej umowy jeszcze nie istnieje.

Umowę deweloperską regulują przepisy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, popularnie nazywanej ustawą deweloperską. Zastąpiła ona umowę przedwstępną, przy której dochodzenie praw klienta było utrudnione, gdyż nie miała ona charakteru aktu notarialnego.

Umowę deweloperską zawierają dwie strony, deweloper i klient, w obecności notariusza – mówi Teresa Witkowska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu RED Real Estate Development. Obowiązek podpisania tej umowy w formie aktu notarialnego wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ustawa reguluje sztywno podział: deweloper i nabywca płacą po połowie – dodaje ekspertka.

Dzięki formie aktu notarialnego dodatkowo zabezpieczane są interesy klienta – notariusz, pełniąc zawód zaufania publicznego, gwarantuje rzetelność procesu zawarcia umowy.

Ustawa określa jasno – przy podpisywaniu umowy deweloperskiej obowiązuje obligatoryjność ujawnienia w księdze wieczystej roszczeń nabywcy – zaznacza Teresa Witkowska.

W praktyce oznacza to, że notariusz jest zobowiązany do przesłania wypisu aktu notarialnego obejmującego ten wniosek notariusz obowiązany do właściwego sądu rejonowego. Co istotne, tego wymogu nie da się też podważyć.

Co zawiera umowa?

Umowa deweloperska musi zawierać kilka kluczowych elementów. Wśród nich znajduje się cena nabycia nieruchomości, kluczowe informacje o nieruchomości – m.in. powierzchnia, położenie, stan prawny i istniejące na nieruchomości obciążenia hipoteczne i służebności, termin przeniesienia na nabywcę prawa własności do nieruchomości, wysokość i terminy lub warunki spłat.

Ważnym elementem umowy deweloperskiej, jest określenie harmonogramu płatności. Dobre warunki pozwalają kupującemu ograniczyć ryzyko i nie ponosić dużych kosztów kredytu w trakcie budowy – przekonuje Teresa Witkowska z RED Development. Najkorzystniejsze dla klientów systemy płatności to 10/90 i 20/80, czyli płatność jednej „raty” po podpisaniu umowy deweloperskiej – środki te mogą pochodzić z wkładu własnego – a resztę dopiero przy odbiorze mieszkania. Dzięki temu nie musimy spłacać kredytu przed wprowadzeniem się. Takie warunki, które u nas są standardem, oferują jednak nieliczni deweloperzy - podkreśla Teresa Witkowska.

Treść umowy powinna być zbieżna z prospektem informacyjnym, który stanowi najczęściej załącznik do umowy. Przed finalnym podpisaniem należy te dokumenty ze sobą porównać – i w razie rozbieżności – wyraźnie je w umowie zaznaczyć.

Czy od umowy można odstąpić?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!