×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Biały "kubik" w  świetliste kropki prosto z Izraela

Biały "kubik" w świetliste kropki prosto z Izraela

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 04 paź 2016 12:15
Zaktualizowano: 05 paź 2016 10:39

Życie w cieniu wcale nie musi być takie złe, szczególnie jak mieszka się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z długimi i gorącymi latami. Przekonali się o tym właściciele domu (w miejscowości Irus) o powierzchni 360 mkw, w którym strefa wypoczynkowa pokryta jest "świetlistymi kropkami" w letnie dni.

Cała koncepcja i projekt domu od początku opierała się na ciekawym położeniu działki, która znajduje się na najwyższym wzniesieniu w okolicy miejscowości Irus. Poszczególny strefy wewnętrzne, jak i zewnętrzne willi zostały tak zaprojektowane, aby mieszkańcy mogli codzienne podziwiać zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na Morze Śródziemne.

Architekci ze studia Dan and Hila Israelevitz Architects postanowili dodatkowo optymalnie wykorzystać położenie domu nad morzem, co w efekcie spowiadało, że zewnętrzna strefa wypoczynkowa umiejscowiona od frontu domu została zaprojektowana jako bezpośrednia kontynuacja strefy mieszkalnej.

Właśnie przez to zatarcie się granicy między dwiema strefami, dom zyskał niepowtarzalny dach, który został „pociągnięty” poza obrys bryły domu, zapewniając dodatkowy, chłodny cień, roztaczający się nad strefą wypoczynkową.

Dodatkową atrakcją domu są "świetliste kropki". W zależności od kąta padania słonecznego światła, świetlne snopy o kształcie„koła” wystrzeliwują z betonowych otworów w suficie nadając niepowtarzalny wygląd całej strefie wypoczynkowej. 

Ponadto każdy z tych otworów został wykonany pod innym kątem,  gwarantując tym samym odpowiednie widoki na okolice, nie odbierając przy tym chłodnego cienia strefie wypoczynkowej.

Odkrywamy dom na nowo

Architekci rozmieszczali i tworzyli wnętrza domu inspirując się koncepcją architektoniczną "odkrywania przestrzeni". Zresztą studio Dan i Hila Israelevits Architects słynie z projektowania wnętrz, które mieszkańcy i goście odkrywają przemieszczając się po domu.

Za fasadą domu kryje się kilka ciekawych pomieszczeń i aranżacji wnętrz, które na pierwszy rzut oka wyglądają zupełnie zwyczajnie. Choćby taką niespodzianką jest drewniana grillowana elewacja, która jest wejściem do wnętrza domu.

Z kolei wąskie prostokątne okna nadają niepowtarzalny charakterystyczny wygląd wnętrzom na pierwszym piętrze, aż do zachodniej strony domu.

Geometria, jak i rozmieszczenie pomieszczeń są regularne i proste, podczas gdy koncepcja architektoniczna całego domu ma kusić i zachęcać gości do wejścia i wejrzenia do jego wnętrza; tak jak to robimy przez dziurkę od klucza, z tym że tutaj tę funkcję "dziurki od klucza" pełnią otwory w pergoli wykonane w konstrukcji domu.

Gość coraz bardziej zanurza się we wnętrzach domu zwracając uwagę na różne otwory w jego konstrukcji, które po trochu odkrywają przed nim co kryją kolejne pomieszczenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także