×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Bezokapowy dom w środku malowniczej Jury

Bezokapowy dom w środku malowniczej Jury

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 06 cze 2017 09:39

Minimalistyczna, prosta bryła, delikatna kolorystyka, naturalne materiały wykończeniowe i innowacyjne technologie – dom, w którym po raz pierwszy w Polsce zamontowano system bezokapowy Galeco, to przykład harmonijnego wpisania nowoczesnego budynku w krajobraz Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jak zaaranżowany i wyposażony został budynek o powierzchni 615 m²?

Pierwszy budynek referencyjny systemu bezokapowego Galeco powstał w latach 2012-2013 w Krakowie, na działce o imponującej powierzchni 3900 m².

Projekt na planie prostokąta stworzono w pracowni architektonicznej Kucia Tyczyński, a jego autorem jest architekt Maciej Tyczyński – finalista plebiscytu architektonicznego Bryła Roku 2014.

Ogromna przestrzeń wokół i wspaniały, zielony krajobraz przedmieść Krakowa zainspirowały projektantów do stworzenia domu otwartego na ogród i zgrabnie wpisanego w otoczenie.  

Gra faktur

Ten projekt zdecydowanie wykracza poza stereotypowe wyobrażenie domu poza miastem. Już z oddali zwraca uwagę prostą bryłą o ostrych kątach i na wpół przeszkloną fasadą. Kiedy podejdziemy bliżej, zauważymy, że na elewacji wiele się dziele – odbywa się tutaj odważna gra różnorodnych materiałów.

Biały tynk przechodzi w dolomit, a ten łączy się z drewnem o odcieniu orzecha, ale także z ocynkowaną blachą na rąbek w kolorze bardzo modnego obecnie antracytu. Znaczna część fasady jest również przeszklona – w domu zamontowano duże okna tarasowe z widokiem na ogród. Zabawa strukturą kontynuowana jest również na dwuspadowym dachu bezokapowym.

Tutaj także pojawia się surowa, minimalistyczna blacha ułożona na rąbek, ale zostaje przełamana tradycyjną, kojarzącą się z krakowskimi kamienicami, ceramiczną dachówką. Nowoczesnym i funkcjonalnym akcentem są panele fotowoltaiczne.

Kontrast zakamuflowany

Połączenie materiałów tradycyjnych i nowoczesnych ma jednak w ogólnym odczuciu bardzo harmonijny charakter. Sekretem jest doskonale dobrana, ponadczasowa kolorystyka, inspirowana barwami ziemi. Choć fasada w ciekawy sposób wykorzystuje kontrasty strukturalne, jest bardzo czysta i uporządkowana. To przede wszystkim zasługa dyskretnego i subtelnego bezokapowego systemu rynnowego Galeco.

Jako uzupełnienie dla dachu bez okapu, w naturalny sposób podkreśla wyraziste linie prostej bryły. Zamontowany w ociepleniu budynku daje gwarancję bezpieczeństwa, dzięki pełnej szczelności. Rynny mają charakterystyczny prostokątny kształt, co zapewnia estetyczne połączenie z elewacją, ale także dużą efektywność w kontekście odprowadzania wody oraz ochrony ścian przed zalaniem.

Co istotne, system Galeco pięknie komponuje się zarówno z dachówką ceramiczną, jak i blachą na rąbek. Tym samym krakowski obiekt referencyjny to najlepszy dowód uniwersalności rozwiązania. Do dziś system Bezokapowy Galeco został zainstalowany już w ponad 1600 budynkach.

Otwarty na naturę

Jak przystało na dom za miastem, w projekcie uwzględniono rozwiązania, które gwarantują mieszkańcom poczucie nieograniczonej przestrzeni i swobody. W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że w domu wydzielono dwie strefy: mieszkalną i rekreacyjną. Z inspiracji właścicieli projektanci wygospodarowali z przestrzeni użytkowej osobny, mały domek dla gości.

W domu głównym, gdzie mieszka rodzina z dziećmi, znajduje się około 11 pomieszczeń. Są one na ogół otwarte i przestronne, urządzone w stylu minimalistycznym ocieplonym akcentami drewna. W strefie rekreacyjnej zaaranżowano salę gimnastyczną i saunę. Umiejscowienie domu na lekkim wzniesieniu pozwoliło na częściowe ukrycie garażu, rowerowni i pomieszczenia gospodarczego. Projektanci zadbali również o przemyślane zaaranżowanie strefy ogrodowej. Dzięki panoramicznym oknom tarasowym zieleń jest stale obecne we wnętrzu domu.

W ciepłe dni mieszkańcy mogą korzystać z tarasu, przeszklonych balkonów lub zjawiskowej pergoli. Tym samym w domu niemal stale można czuć bliskość natury. Budynek jest również komfortowy zimą. Wentylacja z rekuperacją zapewnia stały dopływ czystego i świeżego powietrza bez konieczności wietrzenia wnętrz.

Z kolei panele fotowoltaiczne i pompa ciepła stanowią tańsze źródło ekologicznej energii. Inwestycja w te nowoczesne technologie stawia kwestie utrzymania tak przestronnego domu w zupełnie innym, korzystniejszym świetle. 

Zobacz rezydencję położoną wśród sędziwych dębów.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także