Najlepsze Domy
Bardzo mały, wąski dom w stylu japońskim

Bardzo mały, wąski dom w stylu japońskim

Ten japoński dwukondygnacyjny dom zaskakuje. Jest większy niż się wydaje. Wyglądem przypomina przybudówkę. Głównie dlatego, że z ulicy widoczna jest tylko pierwsza, wysoka elewacja. Dalej to już inna bajka. Czy zamieszkałbyś w tak nietypowym domu?

Dom "O House", który zaprojektował i zrealizował architekt Hideyuki Nakayama, znajduje się w przepięknej dzielnicy miasta Kioto. Budynek powstał na działce o powierzchni 60 m kw. Sam dom ma zaledwie 42,9 m kw. Mimo tych ograniczeń powstał bardzo ciekawy projekt.

W głąb ogrodu

Bryła domu składa się z dwóch części. Tej widocznej z ulicy frontowej "przybudówki", która rozciąga się w głąb i łączy z drugą częścią budynku. Okala ona długą i wysoką bryłę w kształcie "budki". To w tej okalającej strefie znajduje się kuchnia. Centrum, aktywności życiowej mieszkańców stanowi pierwsza część budynku w postaci przybudówki. Architekt Hideyuki Nakayama podkreśla, że użytkownik przechodząc przez nią, idzie jak ścieżką w głąb ogrodu, gdzie otaczają go kwiaty i krzewy.

Śnieżnobiałe wnętrza

Przy projektowaniu architektowi przyświecała japońska perfekcja i dbałość o najmniejsze szczegóły. Wnętrze "przybudówki" jest wydłużone i lekko zakrzywione, wokół niego umiejscowione są schody oraz meble, w odpowiednim porządku i odległości. Zależność pomiędzy tymi wszystkimi elementami, użytkownicy mogą odkryć przemieszczając się wydłużonym przejściem.

Na górze, w szczycie przybudówki przestrzeń została urządzona jak dom dla lalek. Jest ona otwarta i widoczna (od strony sąsiedniej ulicy).

Czytaj także: Nowoczesny dom o ciekawej bryle. 

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!