Aranżacja poddasza

Określenie, ile mamy miejsca do zagospodarowania na parterze, nie stanowi większego problemu, wystarczy spojrzeć na rzut i odczytać metraż pomieszczeń. W przypadku poddasza nie jest to już takie proste, bowiem dostępna przestrzeń zależy od konstrukcji dachu. Najwięcej miejsca zapewnia dach dwuspadowy, najmniej – czterospadowy oraz najbardziej skomplikowane konstrukcje o wielokrotnie łamanej płaszczyźnie.

Ogólna zasada brzmi: wielkość przestrzeni poddasza zależy od stopnia skomplikowania więźby dachowej, kąta spadku połaci i wysokości ścian kolankowych (jeśli występują). Podniesienie poziomu tych ostatnich zmniejsza bądź całkowicie eliminuje najtrudniejsze do zagospodarowania strefy na poddaszu.

Fot. Shutterstock
Kształt dachu i konieczność dostosowania się do skosów to jedno z większych ograniczeń. Pod tym względem na poddaszu możemy wyróżnić trzy strefy. Pierwsza, standardowa, z równym sufitem, druga – obszar pod skosami (gdzie odległość między podłogą a początkiem krzywizny sufitu wynosi 140-150 cm) oraz strefa niska – występuje w miejscach przy krawędziach dachu, gdzie przestrzeń pomiędzy sufitem a podłogą jest mniejsza niż 140 cm. O ile aranżacja i wyposażenie w niezbędne urządzenia (np. w łazience – sanitariaty) pokoi o standardowej kubaturze nie stanowi problemu, o tyle w dwóch pozostałych przypadkach przestrzenie mogą okazać się zbyt małe, aby dorosły człowiek mógł swobodnie poruszać się i korzystać z ustawionych pod skosami mebli.
Wybór konkretnej konstrukcji dachu, czyli w efekcie wielkości przestrzeni użytkowej na poddaszu, powinna poprzedzić analiza naszych oczekiwań. Na początek wystarczy wyobrazić sobie osoby, które będą korzystać z tych pomieszczeń. Pozwoli to oszacować, w jakiej odległości od ściany ze skosem będą mogły one stanąć czy usiąść. Do szczegółowych wyliczeń potrzebne będą już dane o wysokości w różnych punktach poddasza. Przydadzą się do tego przekroje pionowe, sporządzone w newralgicznych miejscach, pozwalające ocenić, czy planowane przez nas elementy wyposażenia zmieszczą się tam i – co ważniejsze – czy będziemy mogli z nich bezproblemowo korzystać.
Zuzanna Dominów

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację naszego regulaminu
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Więcej o plikach cookies w polityce prywatności.